Sırp Siyasetçi Neden Öldürüldü?

Ocak 18, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 936 Görüntülenme

16 Ocak, yerel saat ile 08.00 sıralarında Özgürlük, Demokrasi ve Adalet Halk İnsiyatifi Genel Başkanı Oliver İvanovic Kosova’nın kuzeyinde bulunan Mitrovica’da suikaste uğradı. Oliver’in ölüm haberini avukatı Nebosja Vlajic duyurdu.

Suikast olayının ardından toplumun her kesimden ve siyasetçiden tepki geldi. İlk tepki Kosova Hükümeti tarafından geldi. Kosova Hükümeti, Sırp siyasetçi İvanovic’ in ölümünü şiddetle kınadı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada İvanovic’in öldürülmesinin hukukun üstünlüğüne ve Kosova topraklarında düzen sağlanması yönündeki tüm çabalara tehdit teşkil ettiği belirtildi. Açıklamada, faillerin yakalanıp adalet önüne çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Diğer bir tepki de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’den geldi. Vucic, Sırp siyasetçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesini Sırbistan Devleti için bir terör eylemi olarak nitelendirdi. Vucic ayrıca, İvanovic’in ölümüyle ilgili soruşturmaya Sırbistan’ın da dahil olmak istediğini aktardı.  Bununla birlikte Sırp hükümetinden temsilcilerin saldırıyı protesto etmek amacıyla Brüksel’de Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda yapılan Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için yapılan görüşmeleri terk ettiklerini bildirildi.

Bilindiği üzere Kosova 2008 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana ülkenin kuzeyinde bulunan Mitrovica Sırplar ve Arnavutlar arasında ikiye bölünmüş durumda. Mitrovica’nın kuzeyi Sırplar, güneyi Arnavutlar tarafından yönetiliyor.

Kosova’daki Sırp azınlığın lideri olarak bilinen Oliver İvanovic AB ve NATO’yla yürütülen müzakerelerde önemli rol oynamıştı.

İvanovic 1999 yılındaki savaşta Arnavut sivillere karşı işlenen suçlar nedeniyle Ocak 2016’da Kosova’daki AB yargıçları tarafından 9 yıl hapse mahküm edilmişti. Ancak Yüksek Mahkeme, bir yıl sonra bu kararı bozmuş ve İvanovic’ in yeniden yargılanmasını istemişti.

 Oliver İvanovic Kimdir?

Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Oliver İvanovic 64 yaşındaydı. İvanovic, Kosova’da faaliyetini sürdüren SDP’nin başlattığı sivil girişimin başkanıydı. Ivanović, 2008’den 2012’ye kadar Kosova ve Metohija için Bakanlık Devlet Sekreteri ve aynı zamanda Kosova ve Metohija Koordinasyon Merkezi’nin üyesi olarak görev yaptı.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!