Sömürgecilerin Zenginlik Deposu

Ocak 8, 2018 0 Yorum Afrika , Analizler 1230 Görüntülenme

Afrika yer altı ve ve yer üstü zenginlikleriyle öne çıkan bir kıta. Petrol başta olmak üzere elmas, uranyum, doğal gaz, altın ve çok sayıda değerli maden yataklarına sahip olan Afrika dünyanın en kalabalık ikinci kıtasıdır.

Günümüzde ana akım medya kuruluşlarında, uluslararası haber ajanslarında, görsel-işitsel ve yazılı basında yer alan Afrika ile ilgili haberlerde olumsuz bir Afrika imajı zihinlere yerleştirilmiştir. Afrika denince iç savaş, açlık, fakirlik, askeri darbe, terör, ekonomik durgunluk, ekonomik kriz, salgın hastalık, soykırım, göç kavramları insanların zihninde oluşmaktadır.

Afrika kıtası, kapitalist Batı ülkeleri tarafından yüz yıllardır sömürülmektedir. Bu sömürgecilik döneminde, Afrikalıların dili, dini, kültür değerleri ve doğal zenginlikleri çalınmıştır. Örneğin, Nijerya’nın Kano şehrinden Lagos’a kadar yaklaşık bin kilometre uzunluğu bir tren yolu hattı inşa edilmiştir. Bunun amacı, ülkenin farklı bölgelerindeki madenleri, tarım ve hayvan ürünlerini limana kadar götürmekte kolaylık sağlanmasıdır.

Afrika ülkelerin çoğu 20. yüzyılın yarısından sonra bağımsızlığı kavuşmuştur. Fakat, bu sadece siyasi bağımsızlığıdır çünkü hala kıtanın ülkeleri, ekonomik, sosyal ve eğitim politikası konusunda dışa bağlıdır. Yani Batı dünyasına bağlı olmaya devam etmektedir.

Elması, petrolü, altını, uranyumu ve farklı yeraltı zenginliklerine sahip olan ülkeler, bunları kendileri işletmiyor ancak Batı dünyasına götürülüp işletilmektedir. Kakao yetiştirenlerin çocukları, çikolatanın tadı bilmiyor. Kongo ve Nijerya, dünyanın önde gelen petrol ihracat eden ülkeler arasındadır ama hala vatandaşları araçlarında kullanacakları yeterli benzini bulamamaktadır. Nijer’in uranyum zenginliği, Fransa’nın Areva şirketi tarafından işletilmektedir. Ayrıca, Total, Mobil ve Shell şirketleri Afrika’da kara ve sularında ham petrol çıkarmaya çalışmaktadır.

Kıta, güzel ormanları, doğal hayatı, gölleri, nehirleri, sahilleri ile yüz milyonlarca turist için cazibe merkezi olabilecekken medyanın oluşturduğu olumsuz imaj ile bundan da yoksun kalmaktadır.  Çoğu kişi bilmez bile Kenya’nın beyaz kumlu Lamu ve Diani plajlarını, Tanzanya’nın Zanzibar bölgesini. Binlerce kuş çeşidi Afrika’nın batısında yaşar. Güney Afrika’da Sabie nehri bir kez olsun görülmelidir.

Kıtanın doğal zenginliklerine rağmen, halkı fakirlik içinde yaşamaktadır. Öte yandan, sömürgeciler yer altı zenginlikleri olmamasına rağmen huzur ve refah içinde yaşamaktadır.

Peki Neden? Sorunun cevabını bu yazı zincirinde bulmaya çalışalım…

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!