Son Romen Kralın Cenazesini Bir Türk Kaldırdı

Aralık 19, 2017 0 Yorum Balkanlar 1178 Görüntülenme

BÜKREŞ – Son Romanya Kralı I. Mihai 96 yaşında  İsviçre’de  hayatını kaybetti. Kralın cenazesini  Dobruca’dan Boğaz köylü bir Müslüman Türk ve Romen Ordusu’nda paşa olan General Celaledin Nezir kaldırdı.

Son Romanya Kralı I. Mihai 96 yaşında  İsviçre’de  5 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybetti. Bükreş’te düzenlenen cenaze törenine bir çok kraliyet ve imparatorluk aileleri Romanya Kralı I. Mihai’li son yolculuğuna uğurladılar.

Tören esnasında cenaze, adını 93 harbindeki Osmanlı Devletine karşı zaferden alan Zafer Bulvarı önünde bulunan Capsa Hoteli’nin önünden geçirtildi. Capsa Hoteli’nde 140 sene önce Kral I. Mihai’nin dedesi I. Carol 93 Harbinde Romanya’nın bağımsızlığını kazandırmış, Plevne’de Romen Ordusu’ndan Subay Albay Mihail Cristodulo Cerkez’e Osman Pasa kılıcını teslim etmiştir.

Osman Paşa esir düştükten sonar 2 yıl Capsa Hoteli’nde tutuldu. Aynı zamanda I. Carol’un ilk Romen kralı ilan edilmesine şahit olmuştur. 140 sene sonra Osman Paşa savaştığı Kral I. Carol’un torununu kral I. Mihai’yi uğurlamış oldu. Ayrıca son Kralın cenazesini de Dobruca’dan Boğazköylü bir Müslüman Türk ve Romen Ordusu’nda paşa olan General Celaledin Nezir kaldırdı. Cenaze törenleri kusursuz yöneten Nezir Bükreş’te Romen Ordusunda Protokol Şefidir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!