Sosyal Medya ve Yabancılaşma

Ocak 5, 2018 0 Yorum Analizler , Medya 1321 Görüntülenme

Sosyal medya ağlarına gereğinden fazla vakit ayırdığından, gerçek yaşam ilişkileri acı çekmeye başlıyor. Bunu yaparken, sevdiklerimiz ve yakın aile bireylerimizle olan ilişkilerimiz acı çekiyor, çünkü zamanımız ve gayretimizin pek çoğu sosyal medyada harcanıyor.

Sahte sosyal ağ profilleri oluşturan kişiler, sahte veya çalınmış bir kimlik kullanırken, çevrimiçi yabancılarla arkadaş olunuyor. Bu aldatıcı eylem birçok insanın evlilik, ilişki ve duygusal iyilik halini mahvediyor.

Aşırı sosyal medya kullanımının kişisel maliyetleri yüksektir; endişe, depresyon, stres ve yanlış bağlantılara açıktır. Sürekli katılım gerektiren çevrimiçi dünyanın yoğunluğu nedeniyle kullanıcılar genellikle kendilerini tanımama ve depresyonu tetikleyen faktörlere maruz kalıyorlar.

Sosyal Medya Kişiliğimizi Olumsuz Etkiliyor

Buna ek olarak, sosyal medya, depresyon endişesine yol açan mükemmel bir benlik duygusunu desteklemektedir. Sosyal medya, uzun vadeye neden olabilecek yüzeysel bağımlılığı teşvik eden, duygusal ve psikolojik sorunları arttırıyor.

Selfie fotoğraf ve yayın bağları örneklerinde görüldüğü gibi sahte samimiyeti hem kasıtlı olarak hem de istemeden yanlış yönlenmesinin önünü açıyor. Bu olumsuz kişisel etkilerini kabul etmediğimiz sürece hem psikolojik hem de duygusal zararlar artmaya devam edecektir.

Depresyon, aşırı sosyal medya kullanıcısının yaşadığı sonuçlarından yalnızca  biridir. Örneğin, Facebook’un yarattığı depresyon sadece Facebook ile sınırlı değil, aynı zamanda psikolojik sorunlara neden olan diğer sosyal ağların etkileri de oldukça fazla. Facebook şu anda en büyük ve en çok kullanılan sosyal medyadır.

Sosyal Medya Sahte Kimlikler Yaratıyor

Depresyona yol açan sosyal medyanın bir başka yan etkisi sahte samimiyet deneyimidir. Öncelikle sosyal medya, eğlencenin, heyecanın ve başarımızı vurgulayan bir cephe düzenlemeyi teşvik ettiğinden, zevk aldığımızı sanıyoruz. Ancak günlük hayatta nelerle mücadele edildiği konusunda çok az şey anlatılıyor.

Buna paralel olarak, profillerimizde mükemmel, mutlu ve modaya uygun cepheleri canlandırmaya çalışılıyor. Sonuç olarak, profillerimiz gerçekten kim olduğumuzun dürüst bir resmini göstermek yerine, nasıl algılanmak istediğimizi yansıtıyor.

Dolayısıyla pek çok kişi, gerçek yaşam ilişkilerini paylaşmak ve geliştirmek yerine, bu “mutlu”,  “güvenli” sanal bağlantı yanılsamasını kucaklamak istiyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!