Sosyal Medyada Kimlik Değişimi

Ekim 31, 2018 0 Yorum Analizler , Medya 560 Görüntülenme
Sosyal Medyada Kimlik Değişimi

Bireylerin zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirmesi, onların gerçek yaşamla olan ilişkilerini zedeliyor.

Sanal ortam bireylerin iletişimlerini zaman zaman olumsuz yönde etkiliyor. Bazen bireyler sosyal medyada farklı kimliklerle kendini tanıtmak ve farklı topluluklar içerisinde yer almayı hedeflemekteler.

Sosyal medya profili ve tüketim

Topluluk içerisinde bireyler farklı sanal ortamları kullanarak iletişim halindeler. Bireylerin bu ortamlara katılma arzusu onların sahte kimlik profillerini oluşturmalarına ve gerçek dışı bilgi paylaşımlarına neden oluyor.

Bireylerin toplulukta kendilerini ifade edebilme ve hiç tanımadıkları bir ortama girerken onların profilleri dikkat çektiğinden, profil oluşturmadaki nesnelerin birey tarafından seçimi onları farklı tüketim eğilimlerine de yönlendirmenin yolunu açıyor.

Sosyal Medyada sahte kimliklerinin oluşturduğu depresyon

Bireylerin farklı kimliklerle kendini ifade etmeleri onların depresyonda olmaları ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, çevrimiçi ortamlar, sosyal medya kullanıcılarının psikolojik açıdan da rahatladıkları bir ortam olarak düşünülebilir. Sosyal medya, uzun vadeye neden olabilecek yüzeysel bağlantıları teşvik ettiğinden duygusal ve psikolojik sorunları arttırıyor. Ayrıca, bireylerin profil bilgilerinin yanında fotoğrafları da iletişim kurduğu kişileri yanlış yönlendirmeye sebep oluyor.

Kimlik krizi

Özellikle ergenlerin gelişme dönemlerindeki benlik saygısı, söz konusu gençler için önemli bir konu. Çünkü kendilerini toplum için uygun görmeyerek gerçek benliği ve ideal benliği arasında uyuşmazlık bulunabiliyor.

Erik Erikson’ın Gelişme Aşamaları’na göre, ergenlik döneminde gençler “kimlik krizi” nedeniyle çok fazla psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmekteler. Dolayısıyla toplumda var olmak ve farklı topluluklara katılma arzusu ile sahte kimlikler kullanılıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!