Sürgünü aklayan tarih kitabı

Mart 1, 2019 0 Yorum Uncategorized 472 Görüntülenme
Sürgünü aklayan tarih kitabı

Kırım Tatar Milli Meclisi, bölge başkanı Sergey Aksenov’dan 10. Sınıflar için Kırım tarihi ders kitabının okul programından ve halk kütüphanelerinden kaldırılmasını istedi.

Meclise göre, ders kitabı ksenofobi propagandası içerimekte ve Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinin haklı bir gerekçesi olduğunu savunmaktadır.

Kırım Tatar Milli Meclisi, ders kitabında Kırım Tatarlarının 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalcilerin ortağı, Sovyet hükümetinin düşmanları ve Ruslardan nefret eden Müslümanlar olarak tanıtıltığını iddia etmektedir. Ayrıca kitapta bu gerekçelere bağlı olarak Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinin tamamen haklı bir gerçek olduğu ifade edilmektedir.

Kırım Devlet Duma milletvekili Ruslan Balbek, tartışmalı ders kitabının gerekli tüm incelemelere tabi olacağına söz verdi. Aynı zamanda, Rusya Eğitim Bakanlığı temsilcisi şikayette belirtilen ders kitabının federal listede mevcut olmadığını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırım Tatarları Sovyet Birliğine ihanet suçlamasıyla sürgün edildi. Yaklaşık 240 bin insan Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Sibirya’la gönderildi. Hayvan vagonlarına doldurulan insanların, 18-20 Mayıs 1944 tarihler aralığında başlayan çileli yolculuğu 20 günden fazla sürdü. Yolculuk esnasında açlık, susuzluk ve temel ihtiyaçları karşılayamamaktan çok sayıda Kırım Tatarı hayatını kaybetmiştir.

Sürgün edilen Kırım Tatarları 1965 yılına kadar Vatanlarına dönememiş, 1965 yılından sonra da ancak turist olarak Kırım’ı ziyaretlerine izin verilmiştir. 1989’dan sonra yaklaşık 250 bin Kırım Tatarı tarihi Vatanına dönebildi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!