Tahir Paşa Konağı: Dönen Dolap

Ağustos 4, 2019 0 Yorum Analizler , Kültür 509 Görüntülenme
Tahir Paşa Konağı: Dönen Dolap

Osmanlı zamanında sadrazam, vezir makamlarında bulunan kişilerin aile konaklarında, zenginlerin evlerinde Haremlik ve Selamlık bölümleri bulunmaktaydı. Haremlik kısmı kadınların kullanımı, selamlık kısmını ise erkeklerin kullanımı için ayrılmıştı.

Haremlik kısmı ile selamlık kısmını birbirine bağlayan duvarda silindir şeklinde iki katlı bir dolap bulunmaktaydı. Bu dolapların bir yanı açık bir yanı ise kapalı olurdu. Dolap döndürüldüğünde bir katı açık bir katı kapalı olacak şekilde dururdu.

O dönemde erkeklerle kadınların yüz yüze gelmemesi için haremlik kısmında pişen yemekler selamlık kısmına bu dolaplar aracılığı ile servis edilirdi. Haremlik kısmında dolabın üst katındaki rafa yemek konur ve yemekler dolabı çevirmek suretiyle selamlık kısmına gönderilirdi. Selamlık kısmında yemek yendikten sonra boş tabaklar dolabın alt rafına koyulur dolap çevrilir ve boş tabaklar haremlik kısmına gönderilirdi.

Söz konusu dolaplar o zamanın gönül işlerine gizlice hizmet etmiştir.  Bir erkek sevdalısına kimseye belli etmeden gül, mektup vermek istediği zaman bu dolap aracılığı ile gönderirdi. Mektup, yemek tabağının altına koyularak iletilirdi.

“Ne dolaplar çevriliyor” deyimi de bu olaylar sonucunda bizlere miras kalmıştır.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!