Taliban TAPI Projesine Saldırmama Sözü Verdi

Şubat 26, 2018 0 Yorum Türkistan 1302 Görüntülenme
Taliban TAPI Projesine Saldırmama Sözü Verdi

Türkmenistan’dan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a gidecek, uzun zamandır beklenen TAPI projesi Afganistan’ın Herat şehrinde resmen başladı.  Yaptığı saldırılarla tanınan Taliban ise projeye saldırıda bulunmayacağına söz verdi.

Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan (TAPI) doğal gaz boru hattına katılan ülkelerin liderleri ve temsilcileri projenin açılışını kutlarken, Taliban’da boru hattını kontrolündeki bölgelerde desteklemek ve korumak için söz verdi.

Taliban sözcüsü Qari M. Yusuf Ahmadi, projenin başlangıçta Taliban rejimi sırasında planlandığını ve grubun kendi kontrolü altındaki bölgelerde güvenliği sağlayacağını duyurdu.

Yusuf Ahmadi: “İslam Emirliği bu projeyi ülkenin ekonomik altyapısının önemli bir unsuru olarak görüyor ve uygulamanın Afgan halkına fayda sağlayacağına inanıyor. Taliban bildirisine göre, kontrolümüz altındaki alanlarda projenin güvenliğini sağlamak için işbirliğine varız” dedi.

Türkmenistan’dan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a gidecek, uzun zamandır beklenen TAPI projesi 1.814 kilometrelik (1.130 mil) boru hattı projesi, Cuma günü Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani tarafından ülkenin batısında bulunan Herat şehrinde resmen başlatılmıştı.

Boru hattı, Herat, Farah, Nimroz, Helmand ve Afganistan’ın Kandahar illerinden geçecek.

Maulawi Abdul Manan Niazi, yerel medyaya gönderilen bir bildiride, “Herhangi bir grup ya da devletin bu projeyi bozmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Taliban’ın Zarar Vermediği Nadir Projelerden Biri TAPI

Taliban tarafından bir hükumet projesine destek verilmesi çok nadir bir olay olduğundan TAPI dikkat çekiyor. Taliban, köprülere, yollara, okullara ve ülkenin her yerindeki yaptığı saldırılarla suçlanıyor.

TAPI Projesi

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Projesi aslında 1990’lı yıllarda Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a yapılan gaz ihracatı yoluyla Türkmenistan’ın doğal gaz rezervlerinden para kazanmak amacıyla tasarlandı.

1995 yılında proje Türkmenistan ve Pakistan tarafından imzalandı. 1998’de Taliban ile bir anlaşma imzalandı ancak daha sonra anlaşma bozuldu.

 Afganistan’ın TAPI’dan Payı

Afganistan’ın projeden yılda 400 milyon dolardan fazla transit gümrük vergisi tahsil etmesi bekleniyor.

Başkan Ghani Ofisi’ne göre proje, Afgan halkı için binlerce kişilik iş olanağı yaratacak.

Afganistan’da, ilk on yılda 500 milyon metreküp doğalgaz alacak. Projenin tamamlanmasından sonra, önümüzdeki on yıl içinde bir milyar metreküp, üçüncü 10 yılda ise 1,5 milyar metreküp doğal gaz alacak.

Başkan Ghani Ofisi, bir  fiber optik hattında TAPI projesi kapsamında bölgesel  komşu ülkeleri birbirine bağlayacaklarını söyledi.

Projenin bir diğer önemli kısmı, Pakistan ve Türkmenistan’ı Afganistan üzerinden bağlayan ulusal ve bölgesel demir yolları olacak.

Afganistan’ın Torghundi Limanı’ndaki 13 kilometrelik demiryolu Türkmenistan tarafından yeniden inşa edilecek. Proje 10.5 milyon dolara mal olacak.

Cumhurbaşkanı Gani’nin Ofisi’ne göre, Afganistan’ın TAPI projesinden yılda 110 milyon dolar kazanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!