TAPI Projesi Türkmenistan-Pakistan İlişkilerini Güçlendiriyor

Şubat 25, 2018 0 Yorum Türkistan 1134 Görüntülenme
TAPI Projesi Türkmenistan-Pakistan İlişkilerini Güçlendiriyor

Pakistan Başbakanı Abbasi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile Merv eyaletinde bir araya geldi. Görüşme sırasında iki lider, TAPI boru hattı projesinin bir enerji, ticaret ve geçiş koridoru olması konusunda görüş alış verişinde bulundular.

Pakistan Başbakanı Abbasi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile Merv eyaletinde bir araya geldi. Görüşme sırasında iki lider, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) boru hattı projesinin bir enerji, ticaret ve geçiş koridoru olarak önemini vurguladı. Bölgesel güvenlik konuları da dahil olmak üzere karşılıklı işbirliği üzerine konuştular.

Pakistan Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi (Şahid Hakan Abbasi), artan enerji ihtiyaçları nedeniyle Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğal gaz boru hattı projesinin Pakistan için önemli bir proje olduğunu tekrar vurguladı.

Başbakan Abbasi, TAPI’nın somutlaştırılmasını, Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’un vizyonu ve taahhüdü olarak nitelendirerek projenin gerçekleştirilmesine olan bağlılığını büyük takdirle karşıladığını bildirdi. Ayrıca iki ülke arasında daha fazla askeri ve savunma işbirliğinin gerekliliğini vurguladı. Berdimuhamedov: “Türkmenistan’ın savunma ihtiyaçlarını karşılamada yardım etmeye teklif ediyoruz” dedi.

Elektrik İhracatı

Başbakan Abbasi,  Türkmenistan’dan gelecek elektrik alımına atıfta bulunarak, iki ülke arasındaki ikili ilişkilere yeni bir boyut kazandıracağını söyledi.

Türkmenistan Devletinin yeni imzaladığı anlaşmada 500 kilovat kapasiteli elektrik hattı çekecek ve bu projede Türk Çalık Enerji şirketi de yer alacak. Türkmenistan Afganistan üzerinden Pakistan’a 1700 megavat elektrik ihraç edecek, daha sonra ise bu sayı 4000 megavata yükselecek.

Başbakan, Pakistan’ın Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı ve Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’un BM’deki girişimleri konusundaki desteğini yineledi. Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Başbakan Abbasi’ye, TAPI’nın açılış törenine katıldığı ve bugünkü yapılan bağlantı projelerine teşekkürünü sundu.

Abbasi, Gwadar Port projesine büyük önem verdiklerini belirtti. İki ülke arasındaki eğitim, bilim, sağlık ve spor alanlarında işbirliğini güçlendirilmesini umut ettiğini dile getirdi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!