TAPI Projesinin Afganistan Bölümü Başladı

Şubat 23, 2018 0 Yorum Türkistan 955 Görüntülenme
TAPI Projesinin Afganistan Bölümü Başladı

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin Afganistan bölümünün inşası törenle başladı. Törende, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik dağıtım hatlarının ve fiber optik hatlarının temeli atıldı.

2001 yılından bu yana Afganistan ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler sürekli olarak gelişim halinde. Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Ghani ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, çok sayıda ikili ve çok taraflı ekonomik ve ulaşım projelerinin başlatılıp, uygulanması hakkındaki birçok anlaşma imzalandı. Bu projeler her iki ülkenin kendi ekonomik büyümesini güçlendirirken, bölgede refah ve güvenliği de güçlendiriyor.

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin Afganistan bölümünün inşası törenle başladı. Törende, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik dağıtım hatlarının ve fiber optik hatlarının temeli atıldı. Mary vilayetinde bulunan Serhetabat-Turgundi demiryolunun açılış törenleri düzenlendi.  Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Ghani, Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi ve Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Devlet Bakanı Mubashir Javed Akbar törene katılanlar arasındaydı.

Törene, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri ve kanun uygulayıcı kuruluşların, bakanlıkların ve bölümlerin başkanları ve Türkmenistan kamu kurumları başkanları da katıldı.

Ayrıca Türkmenistan’da akredite olan görevlerin başkanları, çeşitli ülkelerden gelen heyetler, Asya ve İslam Kalkınma Bankası dâhil olmak üzere yetkili uluslararası mali yapı temsilcileri, yabancı işadamları, yabancı ve ulusal medya da törene katılım gösterdi.

Tören sırasında düzenlenen telekonferans köprüsü, bir TAPI bölümündeki iki çelik boru bağlantısının kaynağının yanı sıra elektrik nakil hatlarının ve fiber optik hatların temelini döşediğini yayınladı.

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının Türkmen bölümünün inşası Aralık 2015’te başlamıştı. 1.840 kilometrelik TAPI doğalgaz boru hattı yılda 33 milyar metreküp Türkmen doğalgaz ihracı imkânı sağlayacak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!