Tarih Kokan Şehir Musul

Mayıs 19, 2018 0 Yorum Analizler , Kültür 672 Görüntülenme
Tarih Kokan Şehir Musul

Kesinlikle onun adı size gizli gelmeyecek ve onun bilgisi, kültürü, şöhreti dünyada ve özellikle Ortadoğuda kaçınılımaz bir gerçektir.. .Musul’u yakından tanımak için belki de gizli çizgiler arasından geçmek gerekir.  Sonra Musul’u sırlarla gömülü bir şehir olarak bulursunuz. 

Musul, Dicle Nehri’nin sol kıyısında uzanır ve Asurların başkenti olan Nineveh kentinin yakınlarında bulunur. Musul’un nüfusu, Türkmenler, Araplar, Kürtler ve Azidilerin bir karışımından oluşmakta ve kentin  tarihi rolünü yansıtmaktadır. Şehrin nüfusunun çoğu Müslümanlardan oluşsa da Irak’taki en büyük Hıristiyan topluluğu Musul ve çevresindeki köylerde yaşamaktadır.

Musul şehri, kuzeyden ve güneyden gelen farklı ulaşım yollarının bulunduğu, Irak’ın kuzeyindeki önemli bir dağ düğümü olan konumuyla karakterize edilir. Musul aynı zamanda ülkenin kuzeyindeki önemli petrol sahalarına aracılık etmek için Kuzey Irak’ın en büyük şehirleri ve ana sözleşmesi olan kuzey kapısıdır. Ve öneminden dolayı … eski ve modern ….Binlerce yıla uzanan birçok önemli anıt ve simgeye ev sahipliği eder. Yeni inşa edilenler de dahil olmak üzere …

En eski mevcut tarihi yerlerin de bazıları şunlardır:

Nimrod Anıtı

Kalkh, Kalk ve ayrıca Nimrod’tur. Eski bir Morak kenti, bugünkü Musul’un 30 km güneyindeki Irak’ta kalan kalıntıları bugün de bulunmaktadır. M.Ö 13. yüzyılda kurulmuş, M.Ö. 9. yüzyılda Kral Aşur Nasral II. döneminde Asur devletinin başkenti olmuş ve M.Ö 612 yılında Chaldeans and Medians tarafından yıktırılmıştır.

Hadarili

Musul’un, batı yakasındaki parlak parlak yüzüne bakan, 18 asır boyunca sessiz kalan, çölde ara buluculuk yapıyor; Pek çok yazar ve tarihçi tarafında  Doğu Roması – Irak Roması olarak da adlandırılmıştır. Krallar hanedanı tarafından yönetilen antik bir şehir olma özelliğini taşıyor.

Birinci, ikinci, üçüncü ve beşinci kral Laksh, Arapların kralı yüksek bir uygarlık ve ilerleme dönemindedir. Şehrin askeri tahkimatlar şeklinde inşa edildiği idari ve askeri sistemler, böylece düşmanın  uzaktan  keşfetmek için şehrin bu kuleleri ile çitler ve kuleler tarafından kuşatılması için de kullanılmıştır.

İsa’nın doğmasından önce kurulduğu zaman, onun üzerine M.Ö. 200 yıl ve Musul kentinin 70 km güneybatısında yer alan şehir arkeolojik kenttir.

Younus Peygamber Camii

7. yüzyılda Kral Issa Ayyubi döneminde inşaa tedilmiştir. Tarihçiler buranın Peygamber Yunus’un gerçek istirahat yeri olmadığını, ancak Nineveh’in dinî bir merkez olduğu eski peygamberlerden birine tapınak olduğunu söylerken, diğerleri eski caminin kalıntılarının altında kalıntıları bulunan Asarhadon sarayının birparçası olduğunu iddia ediyorlar.

Caminin kademeli olarak tasarlanması, Irak’ın camilerinde bulunmayan, daha alttan başlayıp yükselmeye istekli olan yüksek benliğe doğru yükselişi ve tapınağın bulunduğu camininen yüksek noktasına ulaşması için hayatın minberini temizlemeye giden yolculuğunu yavaş yavaş başlattığını göstermektedir. Arınmanın her şeyle dolu olduğu yere tekrar yüksel.Ve tapınağın yanında özel bir pazar var.Yanındaki tapınağı bulduğudan dolayı Younus Peygamber pazarı adını almıştır.

Dir Mti

Mti Manastırı, Musul’un 35 km kuzeydoğusunda yer alır Irak’ın tarihi arkeolojik yerlerinden biridir. Süryani Ortodoks’a ait dini türbelerdir. Musul’un güzelliklerinden biri de iklim ve konumudur. Hıristiyanlığın en ünlü manastırlarından bir statüsündedir.

Manastıra erişim, yüksek bir rakımda araba ile tırmanmayı gerektirir. Bu da harika manzaranın tadını çıkarmanızı sağlıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!