Taşkent’te hazine bulundu

Ocak 21, 2019 0 Yorum Türkistan 514 Görüntülenme
Taşkent’te hazine bulundu

Özbekistan Ulusal Üniversitesinin bilim insanları, Taşkent’in merkezindeki en eski binalardan birini arama sürecinde, yaklaşık 80 yıl önce kaybolan milyon dolar değerinde bir hazine buldu.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinin merkezinde, 1870’lerde inşa edilen bir binada gizli oda bulundu. Söz konusu gizli oda toprak altında kaldığı için 80 yıldır bulunamamıştı. Gizli binadan, sanat eserleri, altın paralar, burjuva stilinde işlenen eserler, XIX. yüzyıldan kalma Evanjelik Protestanlar ve Hristiyan Ortodoks kiliselerinin duvarlarında yapılan antik resimler, ikonlar ve değerli metallerden işlenen çeşitli eşyalar bulundu. Ayrıca, 1918 Romanov Sarayının koleksiyonları, 1920’de Taşkent’e Avrupa ve St. Petersburg’dan gelen seçkinler ve bilim insanlarına ait eşyalar, 1932-1938’deki Stalin sürgünlerinin kurbanlarına ait eşyalar ve General Zhurabek’in evinden kaybolan eşyalar da gizli odada saklı kalmıştır.

Hazine şuanda müzeye getirildi. Bazı bulguların restorasyon çalışmalarının yapılması için, onların Alman ve Polonyalı uzmanlardan oluşan özel bir laboratuvara verilmesi amaçlanmaktadır.

Bulguların sayısı, adı ve değeri tam olarak açıklanmadı. Özbekistan Bilimler Akademisi’nın tarih ve arkeoloji uzmanlarından oluşan araştırma grubunun çalışmaları devam etmektedir. Bulunan hazineden bazıları:

Altın mikroskop. (XIX yüzyıl Avusturya İmparatorluğu)

Altın ve Gümüş paralar

Altın (Yaklaşık 8kg altın bulunmuştur)

XIX yüzyıla ait İkon

1830 senesinde yayınlanan Amerika Kuşlar kitabı. Kitabın  fiyatı 150 bin dolar olduğu tahmin edilmekte ve aynı kitaptan 4 tane bulunmuştur.

XII ve XVII yüzyıla ait kitaplar

Türkistan’a bu hazinenin getirilmesine neden olan zengin bir Rus vatandaşı Nikolai Dimo’dur. Ayrıca, bulguların arasında, Orta Çağ’ın ünlü Özbek düşünürlerinin günümüze kadar ulaşmadığı düşünülen (XII-XVII) el yazısı kitapları da mevcuttur. Gizli odadan, Özbek Hanlıkları dönemine ait onlarca dini ve siyasi belgeler ve soylar tarihi kitapları bulunmuştur.

1920’de Petersburg’dan Taşkent’e gelen tren ve hazineyi ülkeye getiren kişiler.

Şuanda, arama çalışmaları  devam etmektedir. Söz konusu bulgular tarihi miras olduğu nedeniyle Devlet tarafından korunma altına alınmıştır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!