Taşkent’te Pasaport ile Birlikte Kimlik Kartları Verilecek

Nisan 20, 2018 0 Yorum Türkistan 1265 Görüntülenme
Taşkent’te Pasaport ile Birlikte Kimlik Kartları Verilecek

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev kimlik kartları başta olmak farklı projelerin uygulanması için karar imzaladı. Karara göre Taşkent’te yılın sonuna kadar vatandaşlara pasaport ile birlikte kimlik kartları da verilecek.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev 18 Nisan’da ‘Departman bilgi sistemlerinin hızlandırılmış entegrasyonuna ve yenilikçi projelerin uygulanmasına yönelik kurumsal önlemler üzerine’ bir karar imzaladı. Belge, Ulusal Proje Yönetim Ajansı’nın Başkanı, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Vergi Dairesi tarafından aşağıdakilerin uygulanmasına ilişkin bir takım önerilerini onayladı.

Kimlik kartları, her vatandaş için kişisel bir kimlik numarası, kişisel verileri ve devlet hizmetlerinden yararlanırken kimliğini tanımlamak için kullanılıyor.

Kimlik Kartı ehliyet hariç olmak üzere mevcut pasaport, doğum belgesi ve diğer kimlik belgeleri (cumhuriyet içinde) yerine, her bir vatandaş için tek bir kimlik numarası içeren bir kimlik kartı sistemi (kimlik kartı), kişisel bilgileri ve kimlik tespiti,  kamu hizmetlerinin alınması için kullanılacak.

Vergi mükelleflerinin muhasebesini genişleterek ve vergi gelirleri üzerindeki kontrolünü artırarak bütçe gelirlerini artırmaya imkan veren “online” yazarkasa sistemi;

Telefon görüşmeleri yaparken telekomünikasyon hizmetleri, güvenlik ve kontrol için bütçe fonlarının tasarruf edilmesini sağlayan hükümet mobil iletişim sistemi;

Mevcut modellerin uluslararası modellerle değiştirilmesini sağlayan bir araç kayıt sistemi, araç sahiplerinin kimlik kartlarına ilgili bilgilerin eklenmesiyle birlikte araçların kağıt belgelerinin iptal edilmesine ilişkin kararların uygulanması için kararname imzalandı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!