Taşkent’te Şeyh Muhammed S. Yusuf Camisi Açılacak

Şubat 14, 2018 0 Yorum Türkistan 1259 Görüntülenme

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev Taşkent’tin Çilonzor İlçesinde inşa edilen camiye Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf’un adı verileceğini açıkladı. Caminin yanı sıra medrese, kütüphane, kongre salonu ve müze de hizmete açılacak.  

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, şeyhin İslam ve maneviyat yolunda çok çaba sarf ettiğini, Sovyet döneminde yüzlerce insanın Hac ziyaretine gidebilmesine, Özbekistan’da camiler ve medreselerin yeniden açılmasına vesile olduğunu dile getirerek Camiye Şeyh’in adının verilmesi gerektiğini söyledi. Mirziyoyev: “Bugün Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf gibi büyük insanlara ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Şeyh Muhammed S.M. Yusuf’un o dönemde Suudi Arabistan’dan 1 milyon Kur’an-ı Kerim getirdiğini ve insanlara dağıttığını bildirdi.

Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf kimdir?

Dünyaca ünlü din âlimi, manevi önder Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf 1952 yılında Özbekistan’ın Andican İlinde doğdu. İlk İslami eğitimini imam olan babasından aldı. Daha sonra Buhara medresesinde ve Libya’da eğitime devam etti.

Sovyetlerin son döneminde Orta Asya ve Kazakistan Müslümanları Dini İdaresinin başkanı oldu. Aralık 1989’da SSCB Halk Temsilciler Meclisi’ne milletvekili seçildi ve SSCB hükümetinden Müslümanların pek çok haklarını talep etti.

Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf, bağımsız Özbekistan’ın ilk müftüsü olmuştur. O dönemde ve sonrasında çeşitli dini gruplar arasındaki ihtilafları ve aşırı uçların yayılmasını önlemek için büyük çaba sarf etmiştir.

Bir süre yurtdışında yaşamak zorunda kalan Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf Özbekistan’a döndükten sonra din kültürü ve dini eğitimin gelişmesi için gayrette bulundu.

Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf’un 39 ciltten oluşan Hadis ve Hayat, 6 ciltli Tefsiri Hilal olmak üzere 100’den fazla kitabı bulunmaktadır.

Şeyh Muhammed S.M. Yusuf 10 Mart 2015’te Taşkent’te kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Din âliminin cenaze törenine yaklaşık 200 bin kişi katılmıştı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!