TDBB’nin destekleriyle Bosna Hersek Glamoc’ta Eğitim ve Kültür Merkezi açıldı

Ağustos 4, 2019 0 Yorum Balkanlar , Kültür 390 Görüntülenme
TDBB’nin destekleriyle Bosna Hersek Glamoc’ta Eğitim ve Kültür Merkezi açıldı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Glamoç İslam Birliği İşbirliğinde, Beykoz, Gebze, Kocaeli Büyükşehir, Sancaktepe, Selçuklu ve Zeytinburnu Belediyelerinin destekleriyle Bosna Hersek’in batısındaki Glamoc şehrinde inşa edilen ‘Eğitim ve Kültür Merkezi’ açıldı.

Kültür Merkezinin açılış törenine, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı (Reisu’l Ulema) Husein Kavazovic, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendıc,TDBB Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sırp Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Ramiz Salkiç, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Başiskele (Kocaeli) Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Gebze (Kocaeli) Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Selçuklu (Konya) Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Gürbüzer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Antikkapı A. Ş. Genel Müdürü İslam Yücel, milletvekilleri, TDBB Üyesi Boşnak Belediye Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“TDBB, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluğu bir daha kanıtlamıştır”

Açılışta konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, merkezin inşa edilmesine katkı sağlayanlara teşekkür ederek, “TDBB, bu şekilde Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluğu bir kez daha kanıtlamıştır. Birlikte atılan adımlar çok daha etkili olacaktır. Savaştan sonra tekrar memleketlerine dönen vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmek adına böyle projeleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

TDBB yerel yönetim alanında iş birliğini geliştirmeyi hedefliyor

TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türk halkının gönlünde her zaman ayrı bir yere sahip Bosna Hersek’te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, TDBB’nin, Türk dili ve lehçelerinin konuşulduğu ülkeler, bölgeler ve buralarla coğrafi, tarihi, kültürel ortaklıkları bulunan yerlerdeki kent ve kent yönetimi ile ilgili çalışmalar yapmak amacıyla 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan uluslararası bir teşekkül olduğunu anımsattı.

TDBB’nin halen, 30 ülkeden 1.170 üye belediyesi ile, yerel yönetimler alanında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Başkan Altay, Yönetim Kurulunda Bosna Hersek’in de aralarında bulunduğu 11 ülkeden temsilcisi olan birliğin ana faaliyetleri arasında eğitim faaliyetleri ve gençlere yönelik çalışmaların desteklenmesi önemli bir yer tuttuğunu bunun en somut örneklerinden birinin de açılışını gerçekleştirdikleri merkezin olduğunu kaydetti.

TDBB

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!