TİKA Doğu Makedonya Türk Köylerine Okul İnşa Edecek

Haziran 15, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 939 Görüntülenme
TİKA Doğu Makedonya Türk Köylerine Okul İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Yörüklerin yoğun olarak yaşadığı Doğu Makedonya’nın Radoviş ve Valandova Belediyelerine bağlı iki Türk köyüne okul inşa edecek.

TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov ve  Valandova Belediye Başkanı Pero Kostandinov, Doğu Makedonya’nın kırsal bölgelerinde eğitim şartlarının iyileştirilmesi projesi kapsamında anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Radoviş Belediyesi Kılavuzlu köyünde ve Valandova Belediyesi Kızıldoğan köyünde yeni ilköğretim okul binaları inşa edilecek.

İnşası gerçekleşecek bu iki Türk köyü okullarında üçer derslik, birer öğretmen odası ve ortak kullanım hijyen alanları inşa edilecek. Yeni okul binalarının alanı 105 metrekare olarak belirlendi.

Kızıldoğan köyünde 70, Kılavuzlu’da ise 40 yıl önce inşa edilmiş olan eski okul binalarında aynı zamanda ısıtma sistemi yapılarak öğrencilere daha sağlıklı, daha temiz ve daha modern imkanlarla eğitim verilemesi amaçlanıyor.

TİKA’nın Doğu Makedonya Faaliyetleri

TİKA Makedonya’nın farklı bölgelerinde yaklaşık 40 okul projesini hayata geçirdi. Doğu Makedonya’da ise daha önce 12 okul inşasını ve tadilatını gerçekleştirdi. Yeni inşa edilecek Kılavuzlu ve Kızıldoğan köylerindeki okullar 13. ve 14. olacak.

Radoviş Belediyesine bağlı Kılavuzlu, Alikoç ve Kocalı Türk köylerinde Yörüklerin yaşadığı kuraklık sıkıntısını nedeniyle su tesisatları gerçekleştirdi.

Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Doğu Makedonya Türklerine TİKA tarafından pek çok malzeme ve teknik donanım gönderildi. Aktaş Dağının eteklerinde bulunan Yörük Türk köylerini bağlı oldukları Radoviş, Valandova, İştip ve Karbintsi Belediyeri arasında yol yapımını sağladı.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!