TİKA Irak Türkmenlerine elini uzatıyor

Ağustos 18, 2018 0 Yorum Analizler , Dünya 488 Görüntülenme
TİKA Irak Türkmenlerine elini uzatıyor

Dünya çapında insani ve kalkınma yardımlarının bir parçası olarak, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ülke genelinde Iraklıların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Irak’ta yardım projelerinin uygulanması Ankara’daki TİKA ofisi aracılığıyla yapılırken,  Bağdat Elçiliğinde bir şubesi bulunuyor. TİKA, çeşitli Irak şehirlerindeki birçok geliştirme projesini hayata geçiriyor.

Bağış’taki TİKA koordinatörü başkanı, Cüneyit ESMER, yaptığı bir açıklamada “Amacımız etnik köken ve mezheplerinden bağımsız olarak tüm Iraklıların yüzlerine bir gülümseme çizmek” dedi.

TİKA’nın yaptığı çalışmaların başında Musul iline bağlı Telafer ilçesinde DEAŞ terör örgütünün saldırılarının ardından Telafer belediyesi işçileri ile birlikte sokaklara yapılan yardımlar geliyor. Buna ek olarak, Erbil, Musul, Tikrit, Bağdat, Felluce, Kut, Kerbela, Babil ve Necef gibi TİKA projelerinin uygulandığı şehirler de var.

Musul’daki Kuzey Teknik Üniversitesi’nde beş proje tamamlandı. Yeni projeler önümüzdeki dönemde üniversitelerde ve diğer kamu kurumlarında uygulanmaya başlayacak. Ayrıca Salahaddin ilinde (merkez) ve ilinin Yengice ilçesinde bulunan ve Tuzhurmatu ilçesinde de çeşitli projeler hayata geçirildi.

TİKA tarafından Nineve’de (Musul) bazı önemli projeleri yürütüleceği açıklandı. Anbar vilayetinde Falluja çocuk hastanesine bir jeneratör verildi ve Felluce Üniversitesi’ne malzeme ve ekipman sağlandı.

Türk Vakfı, Babil ilinde özel ihtiyaçları olan çocuklara yönelik bir okulun yenilenme projelerini ve aynı valilikteki yaşlılar için bir evin restorasyonunu tamamladı. Esmer ayrıca şunları söyledi: “TİKA, Irak başkentinin güneyindeki Taji bölgesinde bulunan iki okulun restorasyonunu ve donatılmasını tamamladı ve Bağdat Üniversitesi’nde Türkçe dil departmanını donanımlı ve güncel hale getirdi.” Esmer TİKA’nın önümüzdeki dönemde Irak’taki kalkınma projelerine yardım ve uygulama sağlamaya devam edeceğini belirtti. Gelecekteki projelerini Tikrit, Beiji ve Samarra şehirlerinde uygulayacağını bildirdi.

TİKA’dan yapılan açıklamada,  450 bin kişilik bir bölge olan Telafer ile özellikle ilgilenildiğinin altı çizildi. Musul ve Telafer’deki yüzlerce Türkmen ailesinin 2014 yılında bölgelerine DEAŞ’ın kontrolü ile evlerinden kaçmaları ve Kerkük, Nineve, Erbil ve Diyala (Doğu) illerinde ülkenin kuzeyindeki Türkmenlerin ikamet etmesi dikkat çekiyor.

Irak’ın DEAŞ terör örgütünden kurtarılmış bölgelerin yeniden yapımına  yardımçı olacaklarını ve Irak kadrolar operasyonların gelişimine katılmaaında, Irak Planlama Bakanı Salman el-Jumaili, “TİKA, Türk Uluslararası Ajansı ile ortak iş yapmaları için çağrıda bulundu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!