Tonyukuk Abidesinin dikilişinin 1300. yıl dönümü UNESCO programında

Ekim 2, 2019 0 Yorum Türkistan 626 Görüntülenme
Tonyukuk Abidesinin dikilişinin 1300. yıl dönümü UNESCO programında

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2020’yi Tonyukuk Abidesinin dikilişinin 1300. yıl dönümünü anma ve kutlama yılı olarak ilan etti .  Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kydyrali, konuyla  ilgili facebook sayfasında yaptığı paylaşımda: “UNESCO’dan müjdeli haber. Gelecek yıl, Türk Dünyası’nın atası Tonyukuk’un yazılı anıtının 1300. yıldönümü olarak ilan edildi, tebrikler” mesajını verdi.

Orhun-Yenisey yazıtları, Orhun ve Yenisey nehirleri kenarında bulunan taşa kazılmış eski Türk yazıtlarıdır. Bunların arasında tanınmış yazıtlar – Bilge Kağan, Kültigin ve Tonyukuk’tur.

Uzun bir süre hangi dilde yazıldığı belli olmadığından dolayı Orhun-Yenisey yazıtları Runik yazıtlar olarak biliniyordu. (İskandinav dillerinde “run” kelimesi “sır”anlamına gelir). Ancak 1893’te Danimarkalı bilim insanı Wilhelm Thomsen, gizli yazıtı okumanın sırrını çözdü. Birkaç yıl sonra, Rus bilim adamı Vasiliy Radlov, Orhun Nehri kenarında bulunan taşlardaki yazıların tamamını okuyup çevirdi.  Bu taş anıtlar Orhun ve Yenisey nehirleri kenarında bulunduğundan  yazıtlara da nehir isimleri koyuldu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!