Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesinde Nevruz kutlamaları

Mart 26, 2019 0 Yorum Analizler , Kültür , Türkiye 332 Görüntülenme
Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesinde Nevruz kutlamaları

Her sene olduğu gibi coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramı 21 Mart 2019 Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesinde de kutlandı.

Gençlerin sabırsızla beklediği Nevruz Bayramında geleneksel Demir Dövme, Ateş Atlama, Yumurta tokuşturma gibi çeşitli gösteriler yapıldı.  Nevruz Bayramı kutlamaları, “Ak kuu” isimli Kırgız halk oyunu ve “Kuş Tepti” isimli Türkmenistan halk oyunu gösterileriyle devam etti. Kutlamalara katılan misafirlerimiz, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlayarak keyif dolu anlar yaşandı.

Nevruz kutlamalarına İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İBB Başkanlığını temsilen Hüseyin Eren, İstanbul Merkez Komutanı Tuğgeneral Saadettin Alp Ergin, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi Genel Müdürü Kemal Kaptaner katıldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz yaptığı konuşmada: “Nevruz; örftür, gelenektir. En çok da yüreğimizde yanan aşk ateşidir, vatan ateşidir, millet ateşidir. Ateşimiz hiç sönmesin” ifadesini kullandı.

Nevruz Bayramı 

Türk Dünyasında oldukça önemli olan Nevruz Bayramı Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanıyor. Nevruz Türk Dünyasında kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirildiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlanıp coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramının Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanıyor.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

 

Fotoğraf: Samet Çolban

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!