Trump Öğretmenlerin Silahlanmasını Önerdi

Şubat 22, 2018 0 Yorum Dünya 845 Görüntülenme
Trump Öğretmenlerin Silahlanmasını Önerdi

ABD Başkanı Donald Trump okul görevlilerinin silah taşımasına izin verilmesini teklif etti. Trump, geçtiğimiz günlerde Parkland’da (Florida) bir okulda meydana gelen saldırıdan kurtulanlar ile Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği görüşmede çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Trump’a göre eğer cinayet anında öğretmenlerden birisi silah taşımış olsaydı, bu olay “çok çabuk” ve daha az can kaybı ile atlatılırdı.

Amerikan ve uluslararası haber kaynaklarında yer alan habere göre Başkan Trump, “Bu gizli taşıma olacak. Öğretmenler silah kullanma konusunda özel eğitim alacak. Orada (okulda) katillerin ceza görmeksizin insanları öldüreceği silahsız alanlar olmayacak. Bu gibi saldırılar ortalama 3 dakika sürüyor, polis ise olay yerine 5-10 dakikada yetişebiliyor” dedi.

Buluşmada geçmişte asker olan, silah kullanmayı bilen kişileri okul nöbetçisi görevi almayı önerdi. “Çoğu insanlar bu teklife karşı olacak ama çoğu insan bunu beğenecek” diye özetledi.

ABD’de silah taşıma hakkı Anayasanın ikinci düzeltilmesi ile verilmişti ancak silah taşıma ile ilgili yasalar eyaletten eyalete değişiyor. Buna bağlı olarak Federal hükümet silah taşımak yasaklanan yerleri belirlemişti ve bu yerler arasında okul da vardı.

Geçtiğimiz günlerde Florida’da bir okulda toplu öğrenci katliamı yaşanmıştı. Olayda 17 kişi öldü, 14 kişi ise yaralanmıştı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!