Türk Dünyası Dede Korkut Sempozyumunda Buluşuyor

Şubat 6, 2018 0 Yorum Sempozyumlar 1415 Görüntülenme

 


ANTALYA – I. Uluslararası Dede Korkut Türk Kültürü Tarihi ve Edebiyatı Sempozyumu düzenlenecek. Türk dünyasını bir araya toplayacak sempozyumda Türkçe’nin tüm lehçeleri konuşularak bildiriler sunulacak.

Antalya Uluslararası kültür zirvesinde Türk kültürünün bilimle bağdaşmasını görebiliriz. Zirve 20-23 mart 2018 tarihinde 7 adet  bağımsız sempozyum gerçekleştirilecek.

Türk kültürü, Anadolu, Doğu Akdeniz, Türkistan ve İslam kültürleri ile etkileşim içinde varlığını sürdürmekte olan zengin ve eklektik bir kültür olmaya devam ediyor. Günümüzde Türk Cumhuriyetleri bu kültürü ölümsüz kılmak  için çabalıyor.  Bu hususta düzenlenecek olan Antalya Uluslararası kültür zirvesinde Türk kültürünün bilimle bağdaşmasını görebiliriz.

Yurt dışından da akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşecek zirve 4 gün sürecek. Zirveyi düzenlemekte olan zirve başkanı Prof. Dr. Mustafa Talas: “Bu zirve ile siz çok değerli bilim insanlarla yurt dışından gelecek olan katılımcıların kaynaşmaları ve geleceğe yönelik ortak çalışma platformları oluşturmalarını hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Zirve Konuları;

Uluslararası Cengiz Aytmatov Kırgız Dili ve Edebiyatı,

Miftahetdin Akmulla Başkurt Kültürü Tarihi ve Edebiyatı,

Bahtiyar Vahapzade, Azerbaycan Kültürü Tarihi Edebiyatı,

Abay Kunanbayoğlu, Kazak Kültür, Tarih, Edebiyatı,

Ali Şir Nevai Özbek Kültür Tarih ve Edebiyatı

Mahmutkulu Firaki Türkmen Kültür Tarih Edebiyatı

Sempozyum Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Başkurt ve Türkiye Türkçesiyle gerçekleştirilecek.

Katılım ücretli olup, öğrencilere indirim yapılacak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!