Türk Dünyası Kardeşlik Futbol Turnuvası

Ocak 30, 2020 0 Yorum Türkistan 341 Görüntülenme
Türk Dünyası Kardeşlik Futbol Turnuvası

Beş Şehir’de Ahmet Hoca şöyle ifade eder: Çocukluğumda bir Arabistan şehrinde ihtiyar bir kadın tanımıştık. Sık sık hastalanır, humma başlar başlamaz İstanbul sularını sayıklardı. Kimisi için İstanbul hayâldir, kimisi için medeniyetin beşiği, kimisi için dünya güzeli şehirlerin annesi, kimisi için metropol, kimisi için yabancıların yaşadığı bir şehir, kimileri içinse dünyanın en büyük şehirlerinden bir tanesi.

Bana göre ise, İstanbul Turanların Turanı, Türkistan’ın hafızası, Osmanlı’nın mahremiyet şehri, bugünse Türk Dünyası’nın şemsiyesidir. Yabancıların yaşadığı ortak bilincin yoğrulduğu karmaşık bir yapıya sahiptir. Çünkü kendisi aynı zamanda bir kimliktir. Öyleyse bugün İstanbul’da saya saya bitiremediğimiz Türk dünyasından soydaşlarımız yaşamaktadır. İşte öve öve bitiremediğimiz bu şehirde kardeş toplulukların torunları, evlatları futbol turnuvalarıyla birleşmektedirler.

Türk Dünyası Kardeşlik Futbol Turnuvasını geliştirdiler ve uzun bir süre maçlar yapıp, turnuvalar gerçekleştirdi. Sporculara sivil toplum kuruluşları da desteklerini esirgemedi.

Suriye Türkmenleri, Irak Türkmenleri, Güney Türkistanlı Özbekler, Doğu Türkistan’dan Uygurlar, Kırım Türkleri  sırayla futbol turnuvaları gerçekleştirdiler. Amaçları futboldan ziyade bu vasıtayla birbirleriyle iletişime geçip tanışmaktı bu da başarıldı.

19 – 26 Ocak 2020 tarihinde Suriye Türkmenleri, Irak Türkmenleri, Güney Türkistanlılar, Doğu Türkistanlılar arasında eleme maçları devam ederken ikinci haftasında final maçlarıyla turnuva sona ermiş oldu.

Dediğim gibi amaç eğlence değil, kardeşliktir. “Türk Dünyası Kardeşlik Futbol Turnuvası” ittifak, ittihat içinde kardeşlik, soydaşlıkla birlik ve beraberlik yerini bulmuştur.

Turancılar, baharın neşeli havasında Nevruz maçları gerçekleştirecekler. Kapsamlı bir turnuva için çalışmalar devam ediyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!