Türk Dünyası Kıbrıs’ta buluştu

Mart 25, 2019 0 Yorum Kültür , Sempozyumlar 633 Görüntülenme
Türk Dünyası Kıbrıs’ta buluştu

Türk Dünyasını bir araya getiren I. Uluslararası Kıbrıs Araştırmaları sempozyumu Girne’de gerçekleşti.  Kıbrıs Türklerinin hürriyet mücadelesinin anlatıldığı sempozyum, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş anısına düzenlendi.

Türk Birliği Dayanışma Derneğinin katkılarıyla düzenlenen Rauf  Raif  Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük I. Uluslararası Kıbrıs Araştırmaları Sempozyumu 21-24 Mart tarihlerinde Girne’de gerçekleştirildi. Sempozyum, Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından, 14 ayrı ülkeden 120 katılımcıyı Kıbrıs’ta buluşturdu.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Türk-Bir Genel Başkanı Güven Arıklı Türk Dünyasının Girne’de buluşmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) uluslararası alanda tanınırlığı açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

“Barışın adresi Türkiye ve Türk Ordusundur”

Sempozyuma öncülük eden Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ise konulmasında şu sözlere yer verdi: “KKTC ne mutlu Türküm diyen her Türkün devletidir. Bu yüzden Kıbrıs’a sahip çıkmak her Türkün mili görevidir”.

Kıbrıs’ta yaşananları anlatan Töre: “Kıbrıs’ta büyük oyunlar oynanıyor. Türk askeri çekilsin diyenler var. Türkiye’nin adada bulunma hakkı uluslararası anlaşmalardan doğuyor. Birleşmiş Milletler burada barışı sağlayamadı. Ak Denizi silah yığını haline getirdiler. Barışın adresi Türkiye ve Türk Ordusundur. Bizler Türkiye’nin fiili garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğiz. Türk Ordusu bizim içimizde olacak” dedi.

KKTC’nin uluslararası alanda tanınırlığına da değinen Töre: Bizi bir tanıyan var, Türkiyemiz var. Gün gelecek diğer Türk Cumhuriyetleri de tanıyacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Katılımcılar arasında Makedonyalı Türk milletvekili Enes İbrahim ise yaptığı konuşmada Türk Dünyası olarak tek çatı altında bulunmanın öneminden bahsetti. İbrahim Makedonyalı Türklerin sorunlarına da değinerek: “ Kıbrıs Türklerinin devleti uluslararası alanda tanınırlığını tamamlamamış olsa bile en azından bir devletleri var. Azınlık durumunda değiller. Biz nüfus itibariyle azınlıkta kalan Makedonyalı Türkler pek çok farklı sorun ile mücadele etmek durumunda kalıyoruz” dedi.

STK konuşmaları ile devam eden sempozyumda Dernek başkanları faaliyetlerinden söz ettiler.

Sempozyumun açılış konferansı, Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un Doğu Türkistan sunumu ile başladı. Karluk, Doğu Türkistan’da yaşananları anlatarak, Çin’in Uygur Türklerine yönelik yaptığı baskı ve işkenceleri gözler önüne serdi.

On ayrı oturum ile gerçekleşen bildiri sunumları Türkiye’den gelen akademisyenler ve Türk Dünyası katılımcılarının anlatımı ile Kıbrıs’ın tarihi, siyaseti, kültürü konuşuldu.

Program Kıbrıs gezisi ile devam ederken 1974 harekatının meydana geldiği yerler ziyaret edildi.

Katılımcılar Kıbrıs’ta yaşananları Rumların yaptığı katliamlara şahitlik edenlerden dinlediler.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!