Türk Dünyasında Medya

Ekim 31, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 322 Görüntülenme
Türk Dünyasında Medya

Azerbaycan’da iç güvenlik harekâtı medya alanında eşgüdüm ve doğru haberin zamanında doğru kaynaklardan alınması için yetersiz olduğunu bir kez daha gösterdi.

Esasında Türkçe konuşan ülke medya kuruluşlarını bir araya getir gayretleri Türk Keneşinin dışında pek yok gibi. Bu konuda başlatılan çalışmalar da heyecanla yanan alev gibi arkası hemen geliyor. Oysa Türkiye’de iletişim fakültelerinde yüzlerce öğrenci var. Bunlar ve bunların geldiği ülkelerde basın yayın organlarının katılımları ile güzel işler başarma zamanın çarklarında öğütülüp gidiyor.

21. yüzyıl gazeteciliği haber yayma değil anlayış oluşturma olarak tarif ediliyor. Tarafsız gibi gözüken haberler bile algı yaratıyor. Haberlerde objektif gibi davranılarak yapılan “masum kavram oyunları” ve beyne nakşedilmeye çalışılan “haritalar” sadece Kazakistan, Türkistan değil Türkiye medyasının da sıkça karşılaşılan yönlendirmelerdir. “Karabağ’ın İran ile olan sınırı Azerbaycan kuvvetlerince kontrol altına alındı.” Çok sevindik değil mi? Oysa gerçek haber “Azerbaycan, İran sınırını kontrol altına aldı” şeklindedir. Yayımlanan haritalar da içinde Karabağ olmakla birlikte iç güvenlik harekâtının yapıldığı coğrafyanın tamamı için Karabağ denmesi de başka bir yanlıştır.

Telegram kanallarını da Rusya’da 18-34 yaş grubunun %50 si takip etmektedir. Ders çıkarılması gerekir. Bloggerlar ve Telegram yazıcıları daha çok bireylerdir. Bu mecrada herkes kendince vatansever, herkes kendine göre haber yapıyor ve yayımlıyor. Türk Dünyasındaki medya kuruluşları ve iletişim alanıyla ilgilenen genç arkadaşlar bununla ilgilenmeliler. Kazakistan veya diğer Türk Cumhuriyetlerinin medyasında neden Azerbaycan’ı destekleyici haberlere yer verilmiyor? Sorusunun cevabı da burada yatar.

Türkistan coğrafyasında bir başka eksiklik analitik haberlerin azlığıdır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!