Türk Dünyasında Ramazan Bayramı

Haziran 3, 2019 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 482 Görüntülenme
Türk Dünyasında Ramazan Bayramı

Bu yazı her ne kadar bağımsız bir yazı gibi görünse de, bir önceki “Türk Dünyasında Ramazan Gelenekleri” yazımın devamı niteliğindedir. Bu sebeple yazının daha iyi anlaşılması için bir önceki yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Türk Dünyasında bayram geleneklerine geçmeden önce Ramazan’ın olmazsa olmaz bir ibadetinden bahsetmek istiyorum. Bu ibadet fitre sadakasıdır. Onu da söyleyeyim ki, Ramazan gelenekleri Türk Coğrafyasında her ne kadar farklılık arz ediyorsa da, bayram gelenekleri ufak değişikliklerle hemen-hemen aynıdır.

Türk Dünyasının birçok yerinde fitre sadakası, bayramdan önceki akşam veya bayram namazından önce verilir. Örneğin Doğu Türkistan’da fitre, bayram namazına gelirken veya namazdan hemen önce verilir.

Ramazan Bayramı günü, sabah namazından sonra kimse uyumaz, erkekler bayram namazına giderken, kadınlar eve gelecek misafirler için hazırlık yaparlar. Türk Dünyasının birçok bölgesinde Kurban Bayramında olduğu gibi Ramazan Bayramında da, bölgeye göre ya namazdan önce veya namazdan sonra kurban keserler. Bu gelenek daha çok Azerbaycan ve Özbekistan’da yaygındır. Bunun dışında, gelecek misafirlere ikram edilmek için tatlı tarzı yiyecekler de hazırlanır. Ziyaretler baba ocağına yapılacağı için, genellikle yemekler burada yapılır.

Bayram namazı kılındıktan sonra cemaat bir-biriyle bayramlaşmadan kimse camiden ayrılmaz. Bayramlaşma faslından sonra Türk Dünyasının hemen-hemen bütün bölgelerinde, ilk yapılan şey kabir ziyaretleridir. Namazdan çıkan cemaat ölülerini ziyaret eder ve sonra akraba ziyaretlerine başlarlar. Fakat Azerbaycan’ın bazı bölgelerinde sadece o yıl içerisinde ölüsü olan kabir ziyareti yapılır.

Bayramın olmazsa olmazlarından olan akraba ziyaretleri önemli yere sahiptir. Kabir ziyaretinden dönen halk, önce o bölgenin din büyüğünü ziyaret eder, önce onunla bayramlaşır, ondan sonra akraba ve komşu ziyaretlerine başlar. Doğu Türkistan’da ise ilk yetimler, şehit aileleri, başlarına musibet gelenler ziyaret edilip onların ihtiyacı karşılandıktan sonra akraba ziyaretleri başlanır. Azerbaycan’da daha çok aile içi akraba ziyaretleri yapılırken, Kazaklar, Kırgızlar ve Özbeklerde 10-20 kişilik gruplar halinde o bölgedeki bütün evler ziyaret edilir. Yine Kazak ve Kırgızlarda her daim misafir kabul etmek için 3 gün sofrada tatlılar, şekerler hazır beklenir ve gelen misafirlere ikram edilir. Afganistan Özbeklerinde ise bu süre 10 gündür.

Allah tüm İslam Aleminin Ramazan Bayramını Mübarek Eylesin.

 

Senan Kazımoğlu

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!