Türk Dünyasının 2018 Anma Yılı

Aralık 7, 2017 0 Yorum Analizler , Türkistan 1684 Görüntülenme

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), 2018 yılını Türk dünyasında doğumunun 100 yılı münasebetiyle Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev’i, doğumunun 125.yılı münasebetiyle Kazak bestekar Magjan Jumabayev’i ve doğumunun 90. yılı münasebetiyle Kırgız yazar  Cengiz Aytmatov’u ‘‘Anma Yılı’’ olarak ilan etti.

Kazakistan’ın Türkistan kentinde 5 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Daimi Konseyi 35. dönem toplantısında, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan bakanlıklarının önerileri doğrultusunda, 2018 yılının TÜRKSOY üyesi ülkelerde, doğumunun 100 yılı münasebetiyle Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev’i, doğumunun 125.yılı münasebetiyle Kazak bestekar Magjan Jumabayev’i ve doğumunun 90. yılı münasebetiyle Kırgız yazar  Cengiz Aytmatov’u ‘‘Anma Yılı’’ olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

Bugüne dek gerçekleştirilen TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantılarında alınan kararlar ile TÜRKSOY’un 2016-2017 yıl boyu gerçekleştirdiği çalışmalar, Mahtumkulu Firaki, Haldun Taner, Semen Kadışev, Toktogul Satılganov, Yusuf Has Hacip, Molla Penah Vagif gibi isimlere ithaf edilmiştir.

Türk dünyasının UNESCO’su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıvai Hakas Cumhuriyeti ve Moldova’ya bağlı Gagauz Yeri TÜRKSOY’a gözlemci olarak katılmışlardır. TÜRKSOY; kurulduğu günden bu yana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesiller aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!