Türk Dünyasının Bilinmeyen Efsanesi Şirak

Ocak 30, 2020 0 Yorum Kültür , Türkistan 385 Görüntülenme
Türk Dünyasının Bilinmeyen Efsanesi Şirak

Şırak veya Yunan kaynaklarına göre Sirak, Türk Dünyasında pek bilinmeyen ancak Özbekistan’da orta okulların tarih derslerinde saatlerce anlatılan bir kahramandır. Kim bilir yüce tarihimiz boyunca kaç kahramanımız yaşamıştır, belki binlerce belki de yüzbinlerce, bilemeyiz.

Şırak da milattan önce 6. yüzyılda yaşayan ve dönemin en güçlü hükümdarı, İranlı Ahamaniler Padişahı I. Doro’ya karşı mücadele eden vatanperver bir çobandır.  Şırak hakkında çok az bilgi mevcuttur fakat Yunan tarihçisi Polyainos’un (miladi 2. yüzyıl) 8 ciltten oluşan “Harp Hiyleleri” (Strategemata) eserinde ilk kez ortaya çıkmaktadır.

Polyainos’a göre milattan önce 6. yüzyılın başlarında İran Padişahı I. Doro ordusu Turan’a saldırır. Turan’ın yerli halkı Sak’ların aksakalları Sakfar, Omarg, Oamiris Fars ordusuna karşı himaye projesini tartışırlarken sıradan bir çoban olan Şırak bir teklifte bulunur ve orduyu engellemek için gönüllü olarak İran’a doğru gider. Şırak’ın planına göre saldırıdan önce orduya katılıp, onlara daha yakın yolu gösterme bahanesiyle daha uzun yoldan götürüp, telafete uğratması gerekiyordu.

I. Doro ordusunu inandırabilmek için vucudunun bir kaç yerini, örneğin, kulak-burunlarını kesmiştir. Gidip kendi ülkesinde eziyet gördüğünü ve intikamını almak için orduyla beraber gideceğini, saldırmak için daha uygun yere yönlendireceğini söyler. Aradan yedi gün geçer ve Buhara etrafındaki Kızılkum çölüne ulaştıklarında Şırak’ın yanlış yolu gösterdiğini anlarlar ve idam ederler. Nihayetinde Turan’a saldırmak için yola çıkan ordu birçok askerini kaybedip hedefine ulaşamaz.

Özbekistan’da Şırak bir Vatan kahramanı, Vatanperverlik sembolüdür. Orta okul tarih derslerinde Tomaris, Spitamen’lerin yanı sıra Şırak’a da ayrı yer verilmiştir. Özbek Sanatçıları tarafından tiyatro sahnelerine konu edilmiş, roman ve hikaye vs yazılı eserlerin kahramanı olmuştur, hatta hakkında çizgi filmler çekilmiştir. https://www.youtube.com/watch?v=iasUcay_4zE&t=461s

Yakında “Özbekkino” (Özbek Sinema Devlet Kurumu) başkanı Firdevs Abduhalikov 2020 yılında Şırak hakkında film çekileceğini açıkladı. https://uz.sputniknews.ru/culture/20200129/13331486/V-Uzbekistane-gotovyatsya-k-semkam-teleseriala-o-Shirake.html

Yazar ve birçok filmin senaristi Nazar Eshankul filmin senaryosuna üstlenecek. Yönetmen ise başvurular sonucunda değerlendirilecek. Filmin Türk Dünyası adına faydalı olması bekleniyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!