“Türk Dünyasının Dünü, Bugünü ve Yarını” Paneli

Aralık 27, 2017 0 Yorum Türkiye 905 Görüntülenme

İZMİR – Dokuz Eylül Üniversitesi Yörük-Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezinde “Türk Dünyasının Dünü, Bugünü ve Yarını” Paneli gerçekleştirildi. Ekim devriminin 100.yıl dönümü ve 1917’deki Türkistan ve Kafkasya olayları anlatıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yörük-Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi açılış töreni 27 Aralık 2017’de gerçekleşti. Araştırma Merkezi, Yörük kültürünü ve Türk dünyasını araştırma amacıyla açıldı. Merkezin açılmasının ardından düzenlenen “Türk Dünyasının Dünü, Bugünü ve Yarını” paneli düzenlendi.

Panel Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Mustafa Daş’ın konuşmasıyla açıldı. Oturum başkanlığını Doç.Dr. Erkan Göksü’nün yaptığı panelde Türk dünyasından gelip, İzmir’in üniversitelerinde eğitim gören lisansüstü öğrenciler, Ekim devriminin 100.yıl dönümü ve 1917’deki Türkistan, Kafkasya olayları anlatıldı.

Türkistan Muhtariyeti

Panelde ilk konuşmacı Dastanbek Razak Uulu (Kırgızistan) Türkistan’ın Çarlık Ruslar tarafından işgali, 1916 Türkistan katliamı, Ürkün olaylarının etkileri ve ardından gerçekleşen Şubat, Ekim devrimlerini anlattı. Bu devrimler süresinde Türkistan aydınlarının uyanması, kendi devletlerinin kurma çalışmaları neticesinde 28 Aralık 1917 tarihinde Türkistan Muhtariyetinin kuruluşu, onun 2 ay sonraki Bolşevikler tarafından yıkılmasından dolayı 15 sene süren Basmacılar Hareketi hakkında bilgi verdi.

Ceditçililik Hareketi

İkinci konuşmacı Avazhan Umarov (Özbekistan) 19.yüz sonunda başlayan ceditçilik hareketlerinin Türkistan’da yayılması hakkında bilgi verdi. Ceditçililik hareketi sırasında Türkistan halkına getirilen eğitim sisteminin modernleşmesi, halkın uyanması ve kurulan cedit mekteplerinden mezun olan Türkistanlı aydınların fikirleri, şiirleri, düşünceleri ve edebiyata veren katkıları hakkında konuştu.

Transkafkasya

Bir sonraki konuşmacı Ulvu Rahimli (Azerbaycan) 1917 Rusya Devrimleri Arifesinde Azerbaycan ve Kafkasya’daki sosyal, siyasi olaylar hakkında sunum yaptı. 1917 Rusya devrimleri sırasında Transkafkasya (Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan) Federasyonunun kuruluşu, yaptığı faaliyetler ve ardından bu federasyon dağılmasıyla Azerbaycan Cumhuriyetinin ilan edilmesi hakkında bilgi verdi.

Alaş Orda Hükümeti

Panelin son konuşmacısı Akmaral Ospanova (Kazakistan) Kazak aydınlarının Siyasi Faaliyetleri Alaş Orda Hükümeti hakkında konuşmasını yaptı. Kazakların Ruslar tarafından işgal edilmesiyle, bağımsızlık yolunu bulmaya çalışan Kazakların 20.yüzyıl başında kurmuş olan Alaş partisinin faaliyetleri ve 1917 senesinde bu partinin Alaş-Orda hükümeti olarak ilan edilmesi Kazak aydınları tarafından gerçekleştiği hakkında bilgi paylaşımında buludu.

Panel ardından Kırım Tatar halk oyunu ekibi tarafından halk dansları oynandı. Manas destanı söylenerek, Kazak şiirleri okundu. Panelin açılmasına gelen Yörük-Türkmen müzikçileri milli müzik enstrümanları ile şarkılar söylediler.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!