Türk Dünyasının Öncüleri Konferansında Kumuk Türkleri

Ocak 30, 2018 0 Yorum Analizler , Kafkasya 1272 Görüntülenme

ANKARA – TÜRKSOY tarafından düzenlenen Türk Dünyasının Öncüleri Konferansının altıncısı gerçekleştirildi. Konferansta, doğumunun 120. yılında ünlü Kumuk şairi Zeynelabid Batırmurzayev ve Kumuk Türkleri anlatıldı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Türk Dünyasının Öncüleri Konferansının altıncısını düzenledi. Konferansta, doğumunun 120. yılında ünlü Kumuk şairi Zeynelabid Batırmurzayev ve Kumuk Türkleri anlatıldı.

Programın ilk bölümünde Dağıstan Özerk Cumhuriyetinden gelen davetliler konuşmalarını gerçekleştirdi.  Davetliler arasında Kumuk Türklerinin siyası ve toplumsal sorunlarını dile getiren “Yoldaş” gazetesinin editörü Kamil Aliyev, Dağıstan’da Kumukça yayınlanan “Tang-Çolpan” dergisi editörü Süpyanat Mamayeva ve Kumuk sanatçısı Osman İbrahimov da vardı.

Konferans, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un selamlama konuşmalarıyla başladı. Kumuz Türklerinin milli şairi Zeynelabid Batırmurzayev’i anmaktan onur duyduğunu söyleyen Kaseinov: “TÜRKSOY olarak dil ve değerlerini kaybetme tehlikesiyle karşılasan halkların yanındayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edilen Kamil Aliyev “Yoldaş” gazetesinin tarihi ve 100 yıldır Kumuklar için verdiği mücadeleden bahsetti. Aliyev: “Yoldaş 100 yıl boyunca farklı isimlerle hizmet etse de Kumuk Türklerinin bir yıldızı, bir yoldaşı oldu. Gazetemiz yalnızca Kumukları değil, tüm Kuzey Kafkasya Türkleri için yayın yapmaktadır” dedi. Konuşmasının sonunda Kumukların Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Aliyev: “100’e yakın gencimize Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde (Türkiye Burslarıyla) eğitim hakkı verildi. Özellikle son dönemlerde Kumuklar için yaptığı hizmetlerden ötürü Türkiye Cumhuriyetine teşekkür borçluyuz” dedi.

Ankara’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden “Tang-Çolpan” dergisi editörü Süpyanat Mamayeva, zamanın zor koşullarına rağmen şairi Zeynelabid Batırmurzayev’in verdiği mücadeleden ve bu mücadeleyi devam ettiren “Tang-Çolpan” dergisinin çalışmalarını anlattır.

Programın ikinci bölümü Kumuk Türklerinin milli dans gösterileri ve sanatçı Osman İbrahimov’un ezgileriyle devam etti.

Konferans, konuşmacılara plaket takdimi ve hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Kumuk Türkleri

Kumuk Türkleri, bugün büyük çoğunluğu Rusya Federasyonuna bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyetinde, geriye kalan kısmı ise Çeçen ve Osetya Özerk Cumhuriyetlerinde yaşayan, Azerbaycan Türklerinden sonra Kafkasya’daki en kalabalık Türk Kavmidir. Kumanların bir kısmı, Çarlık Rusya’nın Kafkasya’yı istilası yıllarında ve Şeyh Şamil’in esir düşmesinden sonra Osmanlı Devletine sığınmışlardır. Bunlar hala belli başlı olarak Tokat’ın Üçgözen ve Kuşoturağı, Sivas’ın Yavu Köyünde yaşamaktadırlar.

Kuman Türkleri Kuzey Kafkasya’daki Kumuk Ovasının ve Dağıstan’ın dağlık kesimlerinin yerli halklarındandır. Etnik Bakımdan Kıpçak ve Oğuz boylarının bu sahada kaynaşmasından meydana geldikleri ileri sürülen Kumuk Türklerinin dillerindeki Kıpçak ve Oğuz grubu özellikleri bu görüşü desteklemektedir.

Zeynelabid Batırmurzayev

Kumuk Türklerinin şairi Zeynelabid Batırmurzayev gençlik yıllarında Rusya İmparatorluğu’nda baş gösteren siyasi gelişmeler sürecinde öğrenci hareketlerinde aktif rol almıştır. 1917 yılının Ekim Devriminden sonra Dağıstan’da bir süre devlet makamlarında yer almış, Dağıstan’ın siyasi hayatında da aktif rol oynamıştır.

1917-1918 yıllarında Zeynelabid Batırmurzayev’in teşkilatçılığı ile Dağıstan’da ilk kez bir Kumukça edebiyat dersisi olan “Tangçolpan” yayınlanmaya başlamıştır. Gençlik yıllarında kendisini Dağıstan’ın siyasi hayatına adayan Batırmurzayev, aynı enerjiyi Kumuk edebiyatının gelişmesi için de harcamıştır.

Çağdaşları onu mücadeleci bir yazar olarak tanımlamışlardır. Kendisinin solak olmasından dolayı birisi ona “neden kalemi sol elinde tutarak yazıyorsun” diye sormuş. Zeynelabid ise “sağ elimde kılıç tuttuğum için” diye cevap vermiş.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!