Türk Dünyasının Yeni Kültür Başkenti Oş şehri oldu

Aralık 19, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 657 Görüntülenme
Türk Dünyasının Yeni Kültür Başkenti Oş şehri oldu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Kırgızistan’ın Oş şehrini ‘‘ 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti’’ olarak  ilan etti.

Kastamonu’da 18 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısında  2019 kültür başkentliği unvanı Kırgızistan’ın Oş şehrine verildi. Bununla birlikte, Daimi Konseyinin koordinasyon görevi  ile bir sonraki toplantısının gerçekleştirilmesi  Türkiye’den Kırgızistan’a devredildi.

Kırgizistan’ın Oş şehrinin  “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olduğunu duyuran TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, 2019 Aşık Veysel ve Azerbaycan’ın ünlü şairi İmadeddin Nesimi yılı olmasına da karar verildiğini açıkladı. Ayrıca Kastamonu’nun manevi önderlerinden Şeyh Şaban’ı Veli ile ilgili de Kırgızistan’da çeşitli çalışmalar yapılacağını söyledi.

Güneyin Başkenti Oş

Kültür başkentliği unvanını Türkiye’nin Kastamonu şehrinden devralan Oş şehri 3 bin yıllık tarihi var dünyanın en eski şehirlerinden biri.

Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehri olan Oş, Fergana Vadisi’nin güneyinde bulunması ile ‘‘güneyin başkenti’’ olarak da adlandırılır. Şehir, tam merkezinde yer alan Süleyman Dağısı, Bara-Koh zirvesi, pamuğu, etli pilavı ve samsası (tandırda pişirilen etli börek) ile meşhur.

Yerel halk tarafından kutsal sayılan  Süleyman Dağı ise  UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!