Türk Keneşi Genel Sekreteri Amreyev: “Türk Dünyası Azerbaycan’ın Yanındadır”

Ekim 22, 2020 0 Yorum Kafkasya 240 Görüntülenme
Türk Keneşi Genel Sekreteri Amreyev: “Türk Dünyası Azerbaycan’ın Yanındadır”

Türk Keneşi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev Azerbaycan’a destek mesajları ileterek “Türk Dünyası bu savaşta Azerbaycan’ın yanındadır” dedi.

Amreyev bugün Gence’de gazetecilere verdiği demeçte: “Çatışmaların başlamasından bu yana gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi. Amreyev, Türk Dünyası ve Türk Keneşi olarak, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını işgalden kurtarmanın yasal hakkı olduğunu ve söz konusu durumu kayıtsız şartsız desteklediklerini belirtti. Devamında ise bu durumun tüm uluslararası belgelerde açık bir şekilde belirtildiğini ifade etti.

“Bu savaş vatan savaşıdır”

Amreyev, mevzu bahis BM Güvenlik Konseyi dördüncü kararını hatırlatarak, AGİT, İslam İşbirliği Teşkilatı ve özellikle Türk Keneşi’nin Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan topraklarını kurtarmak için mücadele eden Azerbaycan’a destek veren kararlar aldığını dile getirdi.

Amreyev konuşmasının devamında: “Savaş devam ediyor. Bu savaş Azerbaycan ve kardeş Azerbaycan halkı için haklı bir savaş ve vatan savaşıdır. Bu savaşta Azerbaycan’ın yanındayız. Dost Azerbaycan’a barışı ve zaferi diliyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temelinde ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak çatışmanın barışçıl çözümünü desteklediğini vurguladı.

“Sivillere yapılan saldırının savunulacak bir tarafı yok”

Genel Sekreter Amreyev, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından Gence bombardımanı yapılmasını kınadı: “Gence, askeri operasyonların yürütüldüğü çatışma bölgesinden uzakta bulunuyor. Siviller üzerine ateş edilmemeli. Bunun savunacak hiçbir gerekçesi yok. Bunu şiddetle kınıyoruz ve uluslararası toplumu Gence’de olanları kınamaya çağırıyoruz” dedi.

Amreyev füze saldırıları sonucu sevdiklerini  kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

 

Suinbay Suyundikov

 

Kaynak: www.azpolitika.info

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!