Türk Keneşi’nin 7. Zirvesi için istikamet Bakü

Ekim 15, 2019 0 Yorum Türkistan 381 Görüntülenme
Türk Keneşi’nin 7. Zirvesi için istikamet Bakü

Nahçıvan Anlaşmasının 10. yıl dönümünde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Keneşi) 7. Zirvesi Bakü’de gerçekleşiyor. Bu zirvede Özbekistan ilk kez tam üye sıfatı ile katılıyor.

Türk Keneşi’nin 7. Zirvesi Nahçıvan Anlaşmasının 10. yılında Başkent Bakü’de gerçekleşiyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Macaristan’ın katıldığı zirve dün Bakü’de başladı.

Dün, 14 Ekim’de başlayan zirvede Dışişleri Bakanları Konseyi bir araya geldi. Katılımcı ülkelerin Dışişleri Bakanları, Aksakallar Konseyi, Türk Kültürü Miras Vakfı, Türk Akademisi, TÜRKPA ve TÜRKSOY da zirvede yerlerini aldı.

Türk Keneşi Dışişleri Bakanları Toplantısının düzenlendiği Bakü’de Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Özbekistan, bugün düzenlenecek Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesinde ilk kez tam üye sıfatı ile yerini alacak.

Erdoğan: “Türk Dünyası içindeki dayanışmanın her geçen gün daha da pekişmesi bizler için iftihar vesilesidir” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zirveye katılmak üzere Başkent Bakü’ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü’ye hareketinden önce açıklamalarda bulunarak kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Bakü’de ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geleceğini söyleyen Erdoğan Erdoğan “Türk Dünyası içindeki dayanışmanın her geçen gün daha da pekişmesi, iş birliğimizin daha da güçlenmesi doğrusu bizler için iftihar vesilesidir” dedi.

Geçmişten Günümüze Türk Keneşi Zirveleri

Türk Keneşi’nin 1. Zirve toplantısı “Ekonomik ve Ticari İsbirliği” teması ile 20-21 Ekim 2011 tarihlerinde Kazakistan’ın Başkenti Almatı’da gerçekleştirilmişti.

Konseyin 2. Zirvesi ise “Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği” teması ile 22-23 Ağustos 2012’de Kırgızistan-Bişkek’te düzenlenmişti.

Her yıl düzenli olarak gerçekleşmesine devam eden Keneş’in 3. Zirvesi ise 15-16 Ağustos 2013 tarih aralığında Azerbaycan-Gebele’de “Ulaştırma” başlığı altında gerçekleştirilmişti.

4-5 Haziran 2014’te Türkiye’de düzenlenen 4. Zirve ise Bodrum şehrinin ev sahipliğinde gerçekleşirken “Turizm Alanında İşbirliği” başlığı altında bir araya gelinmişti.

5. Zirve 11 Eylül 2015 tarihinde Kazakistan- Astana’da gerçekleşirken “Medya ve Enformasyon İşbirliği” konusuna yer verilmişti.

Son olarak ise geçtiğimiz yıl 3 Eylül 2018’de Çolpan Ata’da “Gençlik ve Ulusal Sporlar” teması ile Türk Keneşinin 6. Zirvesine Kırgızistan ev sahipliği etmişti.

 

Fotoğraf: TÜRKSOY

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!