Türk Keneşi COVİD-19 Gündemi ile Olağan Üstü Zirve Düzenledi

Nisan 11, 2020 0 Yorum Türkistan 302 Görüntülenme
Türk Keneşi COVİD-19 Gündemi ile Olağan Üstü Zirve Düzenledi

Türk Keneşi Liderleri COVİD- 2019 gündemi ile Olağan üstü toplantıda bir araya geldi. Korona virüs mücadelesi zirvesinde ülkeler işbirliği ve dayanışma temasıyla, video konferans yönteminde toplantı gerçekleştirildi.

Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in öncülüğünde yapılan zirveye Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızıstan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katıldı.

Ayrıca video konferansta Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da yer aldı. Liderler Zirvede COVİD-19 salgını ile mücadele için ulusal düzeyde alınan tedbirler hakkında istişare edip, sağlık alanında işbirliğini artırmak amacıyla ortak zorluklar ele alınarak fikir alış verişinde bulunuldu.

Bunun yanı sıra salgının ulusal ve global ekonomiler üzerindeki etkileri üzerinde duruldu. Kriz ve pandemi sonrasında ticari ilişkilerin devam etmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla ortak önlemler ele alındı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!