Türk Konseyi Zirvesi Bişkek’te Gerçekleşecek 

Nisan 15, 2018 0 Yorum Türkistan 968 Görüntülenme
Türk Konseyi Zirvesi Bişkek’te Gerçekleşecek 

ANKARA – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile görüştü. Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki zirvesinin Bişkek’te gerçekleştirmesi önerisinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir araya geldiler.  Basın toplantısında yapılan açıklamada Erdoğan, Türk Konseyi’nin (Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi) bir sonraki zirvesininin Bişkek’te gerçekleştirmesi önerisinde bulundu.

Kırgızistan’ın söz konusu zirveyi üst düzeyde yapacağına inandığını belirten Erdoğan, “Kırgızistan’ın bu zirveyi uygun düzeyde düzenleyeceğine ve bu etkinliğin başkanı olarak katılımcılarına layık bir açıklama yapacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ziyaretinin iki devlet tarihinde yeni bir sayfa açacağına ve iki ülkenin işbirliğinde yeni bir ivme kazandıracağına olan samimi inancını dile getirdi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi – Türk Keneşi (TDİK), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile 2009 yılında kurulan uluslararası bir örgüttür.

Türk Konseyi’nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’dir. Özbekistan ve Türkmenistan henüz üye olmasalar da örgütün etkinliklerine misafir olarak katılmaktadırlar.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!