Türk Kültüründe ”Kütük Atma” Töreni

Ekim 14, 2019 0 Yorum Analizler , Kültür , Türkistan 436 Görüntülenme
Türk Kültüründe ”Kütük Atma” Töreni

TÜRK KÜLTÜRÜNDE KÜTÜK ATMA TÖRENİ

Teke Yöresi adıyla bilinen topraklarda 700 yıldır düzenlenen bir Karamanoğulları geleneğinden, ‘‘Kütük Atma’’ töreninden bahsedeceğiz. Törendeki kütük sembolü; soyun devamlılığı, nüfusta yeni bir kütük açılmış olması, vatana bir asker yetiştirilecek olması anlamlarını taşımaktadır.
Burdur ve ilçeleri merkez olmak üzere, Denizli’nin Acıpayam, Serinhisar, Çameli, Muğla’nın Fethiye ve Köyceğiz’e kadar olan bölümü, Antalya’nın Korkuteli, Elmalı ve çevresi ile Afyon ilinin Dinar, Dazkırı, Başmakçı çevresi Teke Yöresi kültürünün görüldüğü ve yaşandığı çevredir. Yöre adını, Anadolu Selçuklularının burayı topraklarına katması ile yeni gelen Teke aşiretlerinin yerleşmesinden alır. Bu yöreye “Teke İli” ya da “Tekeli” de denir. Bu yerleşim yerlerinden Antalya’ya büyük göçler olduğundan son yıllarda Antalya kent içinde de Teke kültürü canlı olarak görülmektedir. Kütük atma töreni Teke kültürünün en eski ve en güzel geleneklerinden biridir. Günümüzde özellikle Burdur’un Karamanlı, Hasanpaşa gibi bölgelerinde yaşatılmaktadır.

EVİN İLK OĞLU İÇİN YAPILIR

Bu tören ailenin dünyaya gelen ilk oğlan çocukları için düzenlenir. Ailenin soyadını devam ettirecek, ocağını tüttürecek bir erkek çocuğun dünyaya geldiğini eşe dosta duyurmak amaçlanır. Dede Korkut Hikayeleri’nde yer alan ‘‘ad verme’’ merasimini andıran bu tören göçebe hayattan izler taşımaktadır. Oynanan oyunlar, söylenen maniler hayvancılık ve avcılığı konu alır. İyi organize edilmiş bir kütük atma törenini izleyenler bir anlık da olsa tarihe yolculuk yapar, kendilerini Orta Asya steplerinde, hep bir arada yaşayan Oğuz boyları arasında bir törende sanar.
İki üç sene evli olup da sonradan çocuğu olana veya birkaç kız çocuğundan sonra bir erkek çocuğu olan aileye komşuları, akrabaları, sevenleri hayırlı uğurlu olsun diye geldiği zaman hediyeden başka bir de büyük odun parçası ya da kütük getirirlerdi. Baba bu odunları görünce ‘‘Kütük Atma’’ töreni vaktinin geldiğini, çevresindekilerin ondan ziyafet istediğini anlardı.

KÜTÜK ATMA TÖRENİ NASIL YAPILIR?

Kütük atma töreni için önce aile reisinden izin alınır. Aile reisi izin verirse, kütük atılır. Eğer izin vermezse çocuk büyüdüğünde o yörede “kütüksüz” diye anılacağından, aileler bu adla anılmamak için genellikle kütük atılmasını isterler. Bu tören için geniş ve ağır, budaklı bir çıra kütüğü ya da çam kütüğü bulunur. Kütüğe al bir kumaş bağlanır. Bu kumaşın içine ailenin ekonomik durumuna göre altın, kağıt veya madeni para konulur. Böylece kütük hazırlanmış olur. Daha sonra bu kütük, kalabalık bir gurupla davul, zurna eşliğinde yeni doğan ve ailede ilk erkek çocuk olan eve götürülür. İki veya üç kişi, bu kütükle evin damına ya da yüksek bir yere çıkar. Burada silah atılarak kütük atma töreni herkese duyurulur. Oğlanın annesine maniler söylenir, hayır dualar yapılır:
Oğlunun yaşı uzun olsun.
Oğlunun ömrü uzun olsun.
Düğünü güzün olsun.
Ardıç gibi kollu olsun.
Dağa gitsin, üç yük odun etsin.
Keklik gibi dilli olsun.
Dağda, koyun kışlatsın,
Ovada, çifti işlesin.
Alacağı kız güzel olsun.
Babası gibi döllü olsun.
Dağda koyun kışlatsın.
Hayırlı, uğurlu, uzun ömürlü olsun!
Allah bu oğlanı sana bağışlasın.
Derelerden sel gibi
Tepelerden yel gibi
Hamza pehlivan gibi
Dere tepe düz geçsin.
Allah bu oğlanı sana bağışlasın!

Hayır dualardan sonra kütük evin önüne atılır. Kütüğün içindeki al kumaş ve içerisindeki paralar alındıktan sonra bu kumaş baba tarafından annenin boynuna asılır. Kütük anne tarafından saklanacaktır. Doğduğunda kütüğü atılan oğlan yetişkin olduğunda, kendi düğününde, düğün yemeği ateşinde bu kütük yakılacaktır. Törenin sonunda konuklara anne baba tarafından yemek, çerez ikram edilir. Yine dualar edilir:

‘‘Ey ahali, duyun, görün, dinleyin. Bu gencin ömrü uzun, düğünü güzün olsun. Talihi açık, gönlü şen olsun. Gülsün, oynasın, ömründe gam görmesin. Kütüğünü biz dökelim. Aşını babası döksün, sofrada kaşığı, evinde beşiği eksik olmasın. Sofralar dolusu canı, sürüler dolusu malı olsun. Yesin tükenmesin. Verilen eksilmesin.’’

Ulusumun güzel gelenekleri var olsun, sürüp gitsin, unutulmasın…

TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)
DİLEK YILMAZ

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!