‘’Türkçe’nin 12. Uluslararası Şiir Şöleni’’ Türkistan’da Gerçekleştirildi

Aralık 24, 2017 0 Yorum Türkistan 1011 Görüntülenme

TÜRKİSTAN – Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “Türkçenin 12. Uluslararası Şiir Şöleni,” Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde Türkistan’da gerçekleştirildi.

Şiir Şöleninin on ikincisi, “2017 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti” Türkistan’da organize edildi. 20-23 Aralık tarihleri arasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Türk Dünyasının birçok yerinden 100’e yakın şair, yazar ve davetliler katıldı.

8 fasılda gerçekleşen Şiir Şöleninde; Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, KKTC, İran, Irak, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Gagavuzyeri (Moldova), Romanya, Altay, Kırım, Batı Trakya (Yunanistan), Başkurdistan, Tacikistan ve Doğu Türkistan’dan şairler ve yazarlar şiirlerini okudular.

Programda, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Galım Caylıbay, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan katılımcılar arasındaydı.

“Şiir Şöleni Türk Dünyasını Bir Çatı Altında Toplamayı Hedefliyor”

Törende ilk söz alan, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Galım Caylıbay, Atatürk’ün “Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız” sözünü hatırlatarak Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleşen ve bütün Türk Dünyasını bir çatı altında toplamayı hedefleyen bu tür etkinliklere, Kazakistan Yazarlar Birliği olarak her zaman destek vereceklerini duyurdu.

“Şiir Şöleni Dünyanın En Büyük Edebi Faaliyetlerinden Biri”

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: “Osmanlı Devleti’nin ilk Başkenti Bursa’da başlatılan Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölenlerinin, yaklaşık çeyrek asırdan beri süre gelen, Türkiye Yazarlar Birliği’nin gelenekselleşen, klasikleşen bir organizasyonu” olduğunu belirtti.  Bugüne kadar 11 ülkede gerçekleştirilen bu etkinliğin, dünyayı dolaşan en büyük edebi faaliyetler arasında bulunduğunu söyledi. Arıcan, Türkçe’nin Şiir Şölenleri, Türk Dünyasında ortak bir dil zemini hazırlayacağı gibi, kardeş şairler arasında fikir ve kültür işbirliğini sağlayacağını da dile getirdi.

Törende, Kazakistan’ın ünlü şairi Mağcan Cumabayulı, Osmanlı şiirinin Sultanüşşuarası Bâkî ve Sultan Hüseyin Baykara adına düzenlenen büyük ödüller sahiplerine verildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Mağcan Cumabayulı ödülünü Mustafa Özçelik (Türkiye), Hüseyin Baykara ödülünü Atantay Akbarov (Kırgızistan), Mahmut Abdülbâki ödülünü ise Ramis Aymet (Tataristan) almaya hak kazandı.

Fotofraf: Rukie Amet

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!