Türkistan eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi

Haziran 24, 2019 0 Yorum Türkistan 254 Görüntülenme
Türkistan eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi

Türkistan eyaletinin Arıs kasabasında meydana gelen patlama sonrasında eyalette olağanüstü hal ilan edildi.

Eyalet başkanı Umirzak Şukeev sivilleri tahliye etmek için çalışmaların başlatıldığını belirterek, patlama nedeninin araştırılması için komisyon kurulduğunu söyledi.

Tahliyeler başladı

Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokaev twitter’de yaptığı yangınla ilgili açıklamasında Savunma ve İçişleri bakanlarına patlamanın neden olduğu tahribatın giderilmesi için önlemlerin alınması talimatını verdiğini belirterek “Halkın güvenliği sağlanmalı ve patlama nedeni araştırılmalı” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada  Bogensky su rezervuarında bulunan suyun patlama sonrası yangını söndürmek için yeterliği olmadığını, hastaneler de dâhil bölgede yaşayan 60 bin kişinin tahliyesine başlandığı ve tahliye için 50 otobüs gönderildiği belirtildi.

Arıs’ta daha önce de patlamalar yaşanmıştı

2009 yılında benzer şekilde, muhimmat deposunda yaşanan patlama sonucunda 4 kişi hayatını kaybetmiş, yirmiye yakını yaralanmıştı. Yetkililer, patlamanın muhimmatın olması gerektiği gibi depolanmaması ve patlayıcının yanlış kullanılması sonucu ortaya çıktığını açıklamıştı.

2014 yılında, Arıs kasabasında yer alan  “Kazakcarılısönerkasibi” AŞ’de  bir patlama meydana gelmişti. Patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

Kasım 2015’te, kasabadaki poligon alanında patlama yaşanmış ve bir kişi hayatını kaybetmişti. Resmi bilgilere göre, patlama askeri mühimmat ve sanayi atıklarının imhası sırasında yaşandı.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!