Türkistan-Hindistan Ortak İş Konseyi kuruldu

Şubat 8, 2020 0 Yorum Türkistan 309 Görüntülenme
Türkistan-Hindistan Ortak İş Konseyi kuruldu

Türkistan ülkelerinin beş büyük sanayi organı ile Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) arasında perşembe günü Türkistan-Hindistan ortak İş Konseyi’ne imza atıldı.

Dış İlişkiler Bakanı S Jaishankar ve Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Vikas Swarup, Hindistan-Türkistan İş Konseyinin açılışından sonra ortak bildirgeyi yayınlamak üzere hazır bulundu.

Swarup ayrıca, Hindistan ile Türkistan arasındaki ticaret ve ekonomik hacmin artırılmasında büyük bir potansiyel bulunduğunu söyledi. Bakan Jaishankar, “Hindistan, İran ve Afganistan, Chabahar Limanı’nın Hint mallarının Afganistan’a ve Türkistan ülkelerine ulaştırılması ve Türkistan’nın bu limandan okyanusa erişimini bulması için bağlantı noktası olacağına inanıyor.” şeklinde ifadeler kullandı.

Bakan Swarup, özellikle Chabahar limanından bağlantı noktası olarak bahsetti. “Bu birlik bütçesinde Chabahar limanı için önemli bir tahsis yaptık.” dedi. Chabahar limanının ticari olarak nasıl çekici hale getirileceği üzerine tartışmalar sürdürüldü.

Türkistan-Hindistan İş Konseyi, fikirlerin paylaşılması, iyi niyetin pratik sonuçlara dönüştürülmesi için ortak bir platform ve Türkistan-Hindistan Kalkınma Grubu’nu oluşturmayı amaçlıyor.

Türkistan-Hindistan Kalkınma Grubu, Hindistan ve Türkistan arasındaki hava koridorlarının fizibilitesini değerlendirerek ticareti artırmak için çalışmalar yürütüyor. Karşılıklı çıkar temelinde, konsey, üzerinde çalışılması gereken sektörlere öncelik veriyor.

Bu sektörler ilaç, tarımsal işleme, enerji, kentsel altyapı ve ulaşım, eğitim ve diğer birçok sektörü kapsıyor.

Fotoğraf: Twitter(@ficci_india)

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!