Türkistan’a Türk Dünyası’ndan yardım

Haziran 25, 2019 0 Yorum Türkistan 278 Görüntülenme
Türkistan’a Türk Dünyası’ndan yardım

Kazakistan’ın güneyinde yer alan Türkistan eyaletine bağlı Arıs kasabasında, dün art arda patlama yaşandı. Askeri mühimmat deposunda gerçekleşen patlamalardan sonra, bölgeye çok sayıda itfaiye ve arama kurtarma ekibi gönderildi. Olay yerleşim yerine yakın olması ve hala tehlikenin devam etmesi sebebiyle, 45 bine yakın insan güvenli bölgelere tahliye edildi.

Kazakistan’ı zor zamanında yalnız bırakmayan Türk Dünyası, tam bir kardeşlik örneği sergiliyor.

Kazakistan’a ilk destek, komşu ve kardeş devlet Kırgızistan’dan geldi. Resmilerden önce kendi aralarında örgütlenen Kırgız gençler, Kazakistan için yardım kampanyası başlattı. Kırgız basının yoğun desteğini alan bu kampanyaya, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Dış Politikalar Departmanı’ndan da destek geldi.

Olayın gerçekleştiği yerin Özbekistan sınırına yakın olması, Özbekleri de harekete geçirdi. Bölgedeki Özbek işletmelerindeki kafe ve restoranlarda, kasabadan tahliye edilenler için ücretsiz yemek veriliyor. Bununla da yetinmeyen Özbek hayırseverlerden bazıları, tahliye edilen kazazedeleri kendi evlerinde misafir ediyorlar.

Kazakistan’a yardımlar edenler sadece komşu ülkeler değil. Şimkent şehrindeki Azerbaycan Kültür Merkezi, tahliye edilen Arıs sakinlerinden 500 kişiye yemek vereceğini açıkladı. Ayrıca, Kazakistan’da ikamet eden Türk iş insanları ve hayırseverler tarafından da yardım kampanyası başlatıldığı biliniyor.

 

Yazar: Senan Kazımoğlu

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!