Türkistan’ın en büyük camisi Bişkek’te inşa edildi

Eylül 2, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 750 Görüntülenme
Türkistan’ın en büyük camisi Bişkek’te inşa edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaptırılan ve Türkistan’ın en büyük camii olma özelliğine sahip Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’ un katılımıyla ibadete açıldı. 

“Bu eser Türk halkından Kırgız halkına hediye olarak asırlarca baki kalacaktır”

Kırgızistan’da, İmam Serahsi Camisi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu eser Türk halkından Kırgız halkına hediye olarak asırlarca baki kalacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

“Diyanet İşleri Başkanlarımıza, başkanlık camiamıza, böylesine hayırlı bir işe vesile oldukları için tebrik ediyorum. Caminin mimarisi gerek konumuyla, hem Kırgızistan’a hem de Orta Asya’ya önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Toplam 20 bin kişiyi bulan ibadet alanıyla burası tam anlamıyla bir külliyedir. Camimiz ve külliyesi Anadolu ve Orta Asya arasında geçmişte var olan bağların yeniden yeşermesine vesile olacaktır”.

Erdoğan caminin kardeşler arasında birliğin, huzurun ve barışın sembolü haline dönüşmesini temenni ederek: “Biz iki ayrı devlet, tek milletiz. Bu eser Türk halkından Kırgız halkına hediye olarak asırlarca baki kalacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Fotograf: Özer Gülbahar

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!