Türkiye Bursları Özbekistan’da Tanıtıldı

Şubat 6, 2020 0 Yorum Eğitim , Türkistan 423 Görüntülenme
Türkiye Bursları Özbekistan’da Tanıtıldı

 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türkiye Bursları programını tanıttı. Özbekistan Gençler İttifakı işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıya İttifak tarafından gençler davet edilerek Türkiye’de eğitim hakkında bilgi edindiler.

Türkiye Taşkent Büyükelçiliği İletişim Müşaviri Davut Gazi Benli ve YTB Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanı Ahmet Atabaş’ın konuşmalarında burs programının tarihçesi, sağladığı imkanlar, misafir öğrencilerin Türkiye’de yaşamı gibi pek çok konuda bilgi verildi.

Tanıtım toplantısında Türkiye Bursları kapsamında eğitimini tamamlayıp çeşitli alanlarda çalışmakta olan mezun öğrenciler de katıldı. Örneğin, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans programı 2019 mezunu Rukhsora Yusupova da toplantıda iştirak etti ve eğitim tecrübesi hakkında görüşlerini anlattı.

Özbekistan kontenjanı arttırılacak

Tahsilini yurtdışında yapmak isteyen Özbek gençleri için Türkiye çok sık tercih edilen bir ülke değil. Zira son 4-5 yılda Özbekistanlı öğrencilerin sayısında artış yaşandı. Dolayısıyla, Türkiye Eğitim Sisteminin daha çok tanıtılmaya ihtiyacı var. Günümüzde Türkiye üniversitelerinde öğrenci olan Özbekistanlıların sayısı 800 civarında.

YTB başkanı Abdullah Eren daha önce Özbekistan’a yaptığı ziyaretinde bu sene ülke için ayırılan kontenjanın arttırılacağını açıklamıştı.

Söz konusu  toplantı hakkında bir çok ulusal medya da haber yaptı. Yapılan tanıtımlar sonucu 20 Şubata kadar devam edecek olan burs başvuru sürecinde Özbekistan’dan daçok sayıda başvuru geleceği bekleniyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!