Türkiye Ilısu Barajında Su Tutma İşlemini Erteledi

Haziran 12, 2018 0 Yorum Türkiye 720 Görüntülenme
Türkiye Ilısu Barajında Su Tutma İşlemini Erteledi

MUSUL – Tarım, içme suyu, elektrik üretimi, sanayi  ve çevre üzerinde olumsuz etkiler yarattığı gerekçesiyle Irak, Türkiye’yi Ilısu Barajının Haziran 2018’e kadar doldurulmasını ertelemeye çağırdı. Türkiye’nin Irak Büyükelçisi projenin önümüzdeki Temmuz ayına  kadar erteleneceğini duyurdu.

Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Fatih Yıldız,  Dicle Nehri’nide inşa edilen Ilısu Barajı’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, barajın tamamlanmasının ertelemeye karar verdiğini bildirerek suyun Irak’a serbest bırakılacağını söyledi. Türkiye’nin Iraklılar için barajın kapılarını çoktan açtığına dikkat çeken Yıldız, Türkiye’nin barajı tekrar doldurmayı erteleme kararı ile su ihtiyacının karşılanması gerektiğini belirtti.

Türk büyükelçisi, Ankara’nın Ilısu Barajını doldururken Irak’a önemli miktarda su vermeye devam edeceğini de vurguladı. Büyükelçi, Irak’ın su sorununu aşabilmesi için Türkiye’nin kardeşlik ve komşuluk temelinde gerekli işbirliği ve fedakarlığı göstermeye devam edeceğinin de altını çizdi.

Türk Ilısu Barajının  Musul ve Bağdat’ta Dicle nehri üzerindeki dolgusunun etkileri su seviyesinde önemli düşüş göstermişti. Irak’taki Dicle’nin su seviyesinde yaşanan düşüş Irak halkında endişe uyandırdı.

Ilısu Barajı

Türkiye’nin Dicle Nehri üzerindeki en büyük barajlarından biri olan Ilısu Barajı Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından temeli atılarak Ağustos 2006’da inşa edilmeye başlandı.  Ilısu Barajı, Dicle nehrinin en büyük barajlarından biri olup,  Irak sınırına yakın Türkiye’nin güneydoğusunda yer alıyor.

Baraj 135 metre yüksekliğinde, 2 km genişliğinde ve 300 km2 lik bir havza alanına sahip.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!