Türkiye – Kazakistan Ekonomik İlişkilerinde 26 Yıl

Mart 2, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1528 Görüntülenme
Türkiye – Kazakistan Ekonomik İlişkilerinde 26 Yıl

Türkiye Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Türkiye, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 17 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlık ilan eden bağımsız Kazakistan’ı hemen tanımıştır. Bağımsızlık kararından 2 saat sonra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak Kazakistan’ı tanıdığını dünya kamuoyuna duyurmuştur.

2 Mart 1992 tarihinde de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına dair anlaşma Almatı’da imzalandı. O günden bu yana Türkiye – Kazakistan’ın siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yakın ilişkilere sahip oldukları gözlenmektedir.

Türkiye’nin 7. Büyük Ticaret Ortağı

Türkiye, Kazakistan’ın en çok ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında 7. en büyük ticaret ortağıdır. Kazakistan’a yapılan İhracatın genelini değerli ve işlenmiş maden ürünleri ve inşaat malzemeleri oluşturmaktadır. Kazakistan’dan yapılan ithalatın büyük miktarını ise petrol ve türevleri oluşturmaktadır.

Türkiye – Kazakistan İkili Ticaret Hacmi

Türkiye –Kazakistan ilişkilerine önemli bir boyut kazandıran ekonomik ilişkiler 1992-2012 yılları arasında önemli artışlar yaşanmıştır. Aşağıda Türkiye’nin Kazakistan’a yaptığı ihracat, ithalat ve toplam ticaret hacminin rakamları belli yıllar incelenerek verilmiştir.

Kazakistan’da Türk Şirketlerinin Faaliyet Gösterdiği Sektörler

Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri özellikle gıda, turizm, imalat, inşaat sektörlerinde etkinler. Bu şirketler, 15.000’den fazla kişiye istihdam imkanı sağlamaktadır.

2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başkent Astana’ya yapmış olduğu resmi ziyareti kapsamında 2 ülke arasında 9 yatırım anlaşması imzalandı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!