Türkiye – Kırgızistan Dostluğuna Yeni Bir Köprü

Mart 6, 2018 0 Yorum Eğitim , Türkistan 1190 Görüntülenme

BİŞKEK – Geçtiğimiz günlerde Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün Kırgızistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Akgün işbirliğine hazır olduklarını duyurarak Vakfın faaliyete başlayabilmesi için Kırgızistan devletinden destek beklediklerini bildirdi.

Yeni okullar kurmayı ve eğitim ağını genişletmeyi öngören Maarif Vakfı,  FETÖ terör örgütünün okullarını Türk okulu olduğu için seçen aileleri ve öğrencileri mağdur etmeyeceğini açıkladı.  Vakıf söz konusu okulların kapatılması yerine, Türk Devleti tarafından devralınıp kaliteli bir eğitim verilmesini hedefliyor.

Maarif Vakfı’nın internet sayfasında yer alan habere göre Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün Bişkek’e yaptığı ziyaretinde Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin son derece güçlü olduğunu ve bu ilişkilerin bir çıkar grubunun yapmış olduğu çalışmalarla sarsılamayacak kadar önemli olduğunu söyledi. Akgün: “Maarif Vakfı’na burada şube açmasına izin verilmesini istiyoruz. Kırgızistan ile eğitim konusunda ortak işbirliğinin yol haritasının belirlenmesini Kırgız yetkilileri ile görüşmelerde açık bir şekilde dile getirdik” diye konuştu.

Akgün, Türkiye ile Kırgızistan ilişkilerinin, üçüncü unsuru kolayca bertaraf edecek kadar güçlü ilişkilerden ibaret olduğunu vurgulayarak, “Kırgızistan’da Türk okulları adı altında kurulan eğitim kurumlarının kapatılmasını istemiyoruz. Dolayısıyla bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor ve iki ülke yöneticileri bu sorunu aşmaya ve ilişkileri tekrar rayına oturtmaya kararlı olduklarını” belirtti.

Egemen, dost ve kardeş Kırgızistan’ın iç siyasetine karışmaktan uzak durduklarını kaydeden Akgün, “Kırgız halkının derin bir Türkiye ilgisi, güveni ve sevgisi var. Aynı şey Türkiye için de geçerlidir. Devletler arası güvenin yeniden tamir edilmesi, dün olduğu gibi yarın da bu ilişkilerin geliştirilmesi en büyük temennimizdir” dedi.

Açıklamalarında Akgün: “Maarif Vakfı çözüm aracıdır. Bir imkan ve bir fırsattır” diyerek “Kırgızistan tarafıyla beraberce müzakere ederek bir yol haritası geliştirebiliriz. Bir mutabakat anlaşması sonucu ortak komisyon kurulur. İki ülke yetkililerinin ilgisi ve bilgisi dahilinde bir formül geliştirmeliyiz. Yeter ki ortak siyasi irade olsun” diye konuştu.

 Türkiye Maarif Vakfı

Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Millî Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluştur.

Kamu yararına çalışan bir vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı, her ülkede okul öncesinden yükseköğretime eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulan bir Vakıftır.

Vakıf, kuruluşunun üzerinden geçen 18 ayda 82 ülke ile resmi temasa geçti. Şimdiye kadar 38 ülkede temsilcilik açan Maarif Vakfı, anaokulu, ilköğretim ve orta öğretim düzeyinde 22 ülkede 110’a yakın okul ile hizmet veriyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!