Türkiye – Moğolistan İlişkilerinde Yarım Asır

Şubat 20, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1421 Görüntülenme

Türkiye ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkiler 24 Haziran 1969 tarihinde kurulmuştu. 1990’lı yıllardan itibaren gelişmeye başlayan ilişkiler, 1996 yılında Ulanbator’da Türkiye Büyükelçiliği ve 1997’de Moğolistan’ın Ankara’da Büyükelçilik açmasıyla ikili ilişkiler daha da güçlenmiştir. Bugüne kadar iki ülke arasinda siyasi, ekonomik, eğitim ve  kültürel konularda yüzden fazla ikili anlaşma imzalanmıştır.

Moğolistan, Türkler için sıradan bir ülke değil. Bu ülkeyi özel kılan sebeplerden biri de Türklerin çıkış noktası olup, Orhun Abidelerine ev sahipliği yapmakta olmasındandır.

Türk ve Moğol ilişkilisi Büyük Hun Devletinin kuruluşuna dayanmaktadır. İki ülkenin geçmişine şahitlik eden 200’den fazla tarihi eserler Moğolıstan’ın geniş steplerinde hala bulunmaktadır. Kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem taşmakta ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesi yönünde çaba sarf etmektedir.

Moğolistan’da aynı şekilde Türkiye’ye özellik tanıtmıştır ve 2011 yılında kabul ettiği “Dış Politika Konsepti”nde ABD, AB, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’la birlikte Türkiye’yi de “üçüncü komşu” olarak zikretmiştir.

Üst Düzey Ziyaretler

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan sıfatıyla 11-12 Nisan 2013 tarihlerinde Moğolistan’ı ziyaret etmisiyle, Moğolistan tarafından ise dönemin Savunma Bakanı B. Bat-Erdene’nin 28-29 Mart 2013 tarihlerindeki ziyareti, Moğolistan Parlamentosu Başkanı Zandaakhüügiin Enkhbold, 10-13 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirdiği resmi ziyaret devam göstermiştir. Moğolistan Cumhurbaşkanı Bat-Erdene’nin 28 Ağustos 2014 tarihindeki yemin törenine iştiraki son dönemde Moğolistan’dan Türkiye’ye yapılan üst düzey temasları teşkil etmiştir.

Türkiye ile Moğolistan arasındaki ikili ticaret özellikle son 3 yılda artan bir seyir izlemektedir. Ancak ikili ticaret hacmi hedeflenen seviyelerin altındadır. Bunun nedeni, iki ülke arasındaki uzaklık, taşıma yollarının sınırlı ve sürelerinin uzun olmasından kaynaklandığı öngörülmektedir.

Türkiye ile Moğolistan arasındaki ikili ticaret hacmi yıllar boyunca dalgalanmakla birlikte, sürekli Türkiye lehine gerçekleşmiştir. 2015 yılında ihracatımız 23,1 milyon dolara düşmüş, ithalatımız ise 500 bin dolara yükselmiştir. 2016 yılında ihracatımız 24,2 milyon dolar olarak gerçekleşirken ithalatımız ise 5,2 milyon dolar olmuştur. Moğolistan’ın Türkiye’den ithal ettiği ürünler arasında ilk sırada ısıtması elektrikle olmayan demir-çelik radyatör, jeneratörler ve kıymetli metal metaller ve kaplamalarından mücevherci eşyas gelmektedir. Bu ürünü şekerli ve çikolatalı mamuller takip etmektedir. Moğolistan’dan ithal edilen ürünler arasında ağırlıklı olarak hayvan post ve derileri gelmektedir.

Kamu Diplomasisinde Gelişmeler

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a Koordinasyon Ofisi açmış ve ülke de önemli yatırımlar yapmaktadır. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’da Türkiye Bursları ile yüzlerce Moğolistanlı öğrencinin Türkiye’de eğitim görmesini sağlamaktadır.

Gelecek yıl 2019’da Türkiye ile Moğolistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50. yıl dönümü kutlanacaktır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!