Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Kosova ziyareti

Nisan 7, 2019 0 Yorum Balkanlar , Röportajlar 557 Görüntülenme
Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Kosova ziyareti

Makedonya’da resmi temaslarını tamamlayan Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Kosova’ya da resmi ziyaretlerde bulundu.

İlk olarak başkent Priştine’de Kosova Savunma Bakanlığını ziyaret eden Hulusi Akar, mevkidaşı Rustem Berisha tarafından askeri törenle karşılandı. Tören’den sonra bir süre başbaşa görüşen iki bakan ardından heyetler arası görüşmeye geçti.

Heyetler arası görüşmelerde iki ülke arasında ilişkilerin derinleşmesi ve genişletilmesine vurgu yapılırken Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı Akar “Aramızdaki FETÖ engelini süratle kaldıralım. Bundan bir an önce kurtulmalıyız” diye açıklamalarda bulundu.

Heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye ile Kosova savunma bakanlıkları arasında yeni işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Savunma bakanlığında ki görüşmesini tamamladıktan sonra yine aynı gün saat 15’te Kosova Başbakanlık binasına giden Bakan Akar, Kosova başbakanı Ramush Haradinaj ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika başbakan Ramush Haradinaj ile görüşen Bakan Akar ardından Priştine şehir merkezinde bir gezintiye çıktı. Kosova ziyareti boyunca bütün görüşmelerinde yanında bulunan Priştine’nin Türkiye Büyükelçisi Çağrı Sakar bakan Akara Priştine’yi tanıttı.

Bakanı Hulusi Akar Kosova’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretini ORHAAJANS’a değerlendirdi.

“Kosova’nın iyiye gittiğini görmekten mutluluk duyuyorum”

‘’ Bütün Kosovalı kardeşlerimize özellikle Kosova’da yaşayan Türk kardeşlerime en içten duygularla selamlar saygılar sunuyorum, kendilerini hasretle muhabbetle kuçaklıyorum. Kendilerine sağlık diliyorum, esenlik diliyorum, başarılar diliyorum. Türkiye’de ki kardeşleri daima gönül olarak, fikir olarak, hayır olarak devamlı Kosova’da yaşıyoruz hep birlikte. Buradaki başarılarınızla buradaki mutluluğunuzla biz de mutlu oluyoruz. Herhangi bir şekilde bir sıkıntıyla karşılaştığınızda aynı sıkıntıyı biz de Türkiye’de hissediyoruz. Dolayısıyla her geçen gün işlerin çok daha iyiye gittiğini görmekten de büyük bir mutluluk duyduğumuzu  belirtmek istiyorum”dedi.

Kosva’da yaşanan zor günlere değinen Akar sözlerine şöyle devam etti: “Çok zor günler yaşadınız, çok zor günlerden geçtiniz. Ancak görüyorum ki, duyuyorum ki, okuyorum ki, hakkatten Kosovalı kardeşlerimiz hep birlikte Türküyle, Kosovalısıyla omuz omuza birlik ve beraberlik içinde çok büyük işler başardınız. Bundan sonra da inşallah çok daha büyük işleri başaracaksınız. Bu konuda Türkiye bizler daima sizin yanınızdayız. Elimizden gelen ne ise bunları arkadaşlarımızla görüşüyoruz. İlgili yetkili arkadaşlarla görüşüyoruz. Yapabileceklerimiz nelerdir savunma konusunda, güvenlik konusunda ve diğer bütün konularda elimizden gelen herşeyi yaptık yapmaya çalışacağız”.

“NATO ile entegrasyonda üzerimize düşeni yapacağız”

Kosova’nın uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacak üyeliklerden de söz eden Bakan Akar: “Önümüzdeki günlerde Kosova’nın Avrupa Birliği, NATO ile entegrasyon konusunda yoğun bir çalışma içinde olduğunuzu gördük. Bu konuda da bizim üzerimize düşen ne ise insallah en iyi şekilde yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Burada esas olan bizim kardeşliğimizdir dostluğumuzdur” sözlerine yer verdi.

Ortak geçmişe vurgu yapan Akar: “Bizim ortak bir tarihimiz var. Ortak bir kültürümüz var. Ortak değerlerimiz var. Bunları kullanmak suretiyle bunu sürdürücez.  Aramıza girmek isteyen iki ülke arasında sıkıntıya sebebiyet veren unsurları da hep birlikte çalışmak suretiyle temizleyeceğiz ve bizim kardeşliğimiz de insallah sonsuza kadar devam edecek”ifadelerini kullandı.

Kosova halkına seslenen Akar sözlerini şu cümleler ile tamamladı: “Bütün kardeşlerime, Kosovalı kardeşlerime, Türk kardeşlerime bir kez daha sağlık, esenlik diliyorum. Hepinize başarılar diliyorum,  iyi günler diliyorum, kolaylıklar diliyorum hepiniz Allaha emanet olun. ‘’

Priştine’de görüşmelerini tamamlayan Bakan Akar ardından Prizrene geçti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!