Türkiye üretimi ve verimliliği yeniden keşfediyor

Ağustos 14, 2018 0 Yorum Analizler , Türkiye 494 Görüntülenme
Türkiye üretimi ve verimliliği yeniden keşfediyor

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi ile üretimin teşvik edilmesi planlanıyor.

Bu desteklerden biri de tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretilmesi amaçlanıyor. Tarla içi damla sulama, yağmurlama, mikro yağmurlama, yüzey altı damla sulama, lineer veya centerpivot sulama, tamburlu sulama, güneş enerjili sulama sistemlerinin kurulması destekleniyor.

Lineer veya centerpivot sulama sistemleri Türkiye’de hızla yaygınlaşırken Balkanlar ve Türkistan coğrafyasında da ilgi ile takip ediliyor. Uygulama hakkında bilgisine başvurduğumuz ve Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan başta olmak üzere 14 farklı ülkeye ihracat yapan Opal Pivot Center yetkililerinin görüşleri şöyle:

Tarlanın büyük veya küçük olması sorun değil. Sulama sisteminin düzenliliği bakımından güvenilir. Sulama sistemleri, farklı büyüklüklerdeki tarım alanları için özel olarak tasarlanabilmekte. Opal Pivot Center sistemi ile dairesel hareketle bu sistemler dairesel tarım alanının sulanmasında her noktaya eşit su dağıtarak ürün verimliliğini artırmakta ve her bölgede kaliteli ürün alması sağlanmakta.

Bir başka sistem ise Opal Lineer Pivot Sistemleri. Bu sistem de ise kare, dikdörtgen veya düzensiz şekildeki tarlalarda ileri geri gidiş geliş yöntemi ile sulama yapılıyor.

Sistemin kuruluşunda öncelikle çiftçinin görüşü ve sulanacak alanın fiziki durumu belirleyici oluyor. 180 m genişliğindeki tarlada rahat uygulanabiliyor. Sistem uzmanlar tarafından doğa, çevre ve insan dostu olarak tanımlanıyor. Su, zaman ve enerji tasarrufu sağlayan evden telefonla bile idare edilebilen robotik sistem. Sistem maliyetli gibi gözükse de kendini iki yılda amorti ediyor. Sistemde galvanizli malzeme kullanılması 20 yıl dayanmasını sağlıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!