Türkiye’de Smart Güneş Enerjisi

Mart 24, 2018 0 Yorum Analizler , Türkiye 1547 Görüntülenme
Türkiye’de Smart Güneş Enerjisi

Globalleşen dünyanın enerjiye yönelik ihtiyacının artmasıyla birlikte belirginleşen ekolojik sorunlar, insanları daha temiz ve verimli enerji kaynakları arayışına yöneltmektedir.

Günümüz teknolojisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının merkezinde olan güneş enerjisi, adeta kullanılıp bitmez koca bir depo ve tertemiz bir kaynak konumundadır.

Dünyaya bir saatte gelen güneş ışığının bir senelik enerji kullanımımıza bedel olduğunu biliyor muydunuz?

Üstelik tozsuz, dumansız, gazsız ve kokusuz…

Gökten Yağsın Yerden Topla

Türkiye olarak, artık insanlığa verilmiş bu büyük şanstan nasiplenmemizin zamanıdır.

Bugün, yatırımlarıyla Türkiye enerji sektöründe, bizim için gurur kaynağı ve önemli örneklerden biri olan Smart Energy’den bahsetmek istiyorum.

Smart Energy’nın Güneş enerjisi sektöründe yaptığı önemli yatırımların başlangıcı hayırlı bir duaya dayanmaktadır. “Gökten yağsın yerden topla”.

Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ’ın anlattığı gibi, küçükken babaannesinin ona ettiği bu bereket duası, günümüzdeki başarısına yansımış, bugün güneşten yağan bereket ve sıcaklık Smart Energy ailesi tarafından toplanıp enerji ve güce dönüştürülerek insanlığa sunulmaya başlamıştır.

Güneş Enerjisi Alanında 300’ün Üzerine Proje

Daha önceki iş girişimleri ve birikimleri ile birlikte 2009 yılında Güneydoğu Avrupa’da faaliyete başlamış ve başarılı projeleri ile günümüzdeki güneş enerjisi sektöründe lider firmalar arasında yer alan Smart Energy, güneş enerjisi santralleri kurulumunda mühendislik hizmeti vermekle kalmamış, aynı zamanda kendi yatırımları ile Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere farklı ülkelerde kendi yatırımlarını hayata geçirmiştir.

Bugüne kadar Güneş enerjisi alanında 300’ün üzerine projeye mühendislik hizmeti veren Smart Energy’nin 350 MW’ın üstünde mühendislik ve güneş enerji santralı kurulum deneyimi söz konusudur. İşte Smart Energy’nın bu sağlam alt yapısı ve mühendislik temeli, dünyanın farklı yerlerinde attığı her adımının istikrarlı ve iz bırakmasına vesile olmuştur.

Avrupa’nın En Büyük Güneş Enerjisi Paneli Üreticisi

Temmuz 2017 tarihinde Gebze-Kocaeli’de 23 bin 500 metrekarelik alanda kurulan ve üretime başlayan Smart Energy Güneş Paneli üretim fabrikası, Smart Energy’nın sadece mühendislik ve yatırım alanlarında değil, aynı zamanda güneş paneli üretiminde de uluslararası bir oyuncu olma yolundaki önemli bir adımıdır.

İlk etapta 400 MW’lık kapasiteyle üretime başlayan firma, dünyanın en kaliteli panellerinin üretiminde sürekli gelişmeyi ve büyümeyi hedeflemekte, birinci adımda üretim kapasitesini büyütürken, bir sonraki adımda ise en önemli malzemelerden Hücrenin üretimini de Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedef almıştır.

Stratejik Ortak-SUMEC, Hedef-BAŞARI

Smart Energy kendine stratejik ortak olarak dünyanın önde gelen Fortune 500 firmalarından SUMEC’i seçmiş ve bünyesindeki Phono Solar markasının üretim haklarını almıştır. Bu vesileyle Smart’ın dünya gündeminde olan önemli büyük projelerden, Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan Yeni İpek Yolu projesi içinde sağlam adımlar ile ilerlemekte olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Yani şuan “niye Türklerin yok, niye Türkiye olarak yapamıyoruz” diye yıllardan beri kahrını çektiğimiz konulardan birine memnuniyetle artık biz de yapabiliyoruz demenin keyfini yaşayabilmekte ve geleceğe umut dolu nazarlarla bakabilmekteyiz.

Modern dünya standartlarında, hedefini her zaman sadece maddi kazanç değil yüksek değer kapsamında BAŞARI olarak nitelendiren Smart ailesi 2018 yılında, 1200 MW’lık büyük hedefe doğru ilerliyor. Bu büyümede, Yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat (günlük toplam 7.5) olan Türkiye merkezi konumda olup, Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Türkistan gibi geniş alan ise ihracat hedefleri olarak belirlenmiştir.

Şimdi siz söyleyin, Güneş ışığıyla sarılmış, güneş gibi koca ve sıcak yürekli insanların yaşadığı güzel Türkiye’nin Güneş enerjisi gibi bu büyük nimetten kocaman bir payı olmasın mı?

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!