Türkiye’deki Yemenli Öğrenciler, Ülkelerini Yeniden İmar Edecek

Mart 5, 2018 0 Yorum Analizler , Asya 1154 Görüntülenme

İSTANBUL- Yemen’de üç yıldır süren iç savaş sebebiyle ülkede dünyanın en derin krizlerinden birisi yaşanmakta. Türkiye’de eğitim gören Yemenli öğrenciler, savaşın bir an evvel bitmesini isterken kendilerini en iyi şekilde yetiştirip Yemen’i yeniden inşa için dönecekleri günü bekliyor.

Bu amaçla Türkiye’de eğitim gören Yemenli öğrencilerin oluşturduğu Yemenli Öğrenciler Derneği İstanbul’da ikinci genel kurulu 4 Mart 2018’de gerçekleştirdi. Genel kurul kapsamında birçok etkin yapıldı.

Programa Türkiye ve Yemen’den önemli siyasetçi, akademisyen ve önde gelen şahsiyetlerin yanı sıra öğrenciler ve üniversite yöneticileri katıldılar.

Türkiye’deki Yemenli Öğrenciler Derneği Başkanı Muhammed Al Kobati yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşun Yemenli öğrencilere destek olduğunu söyledi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Kobati, kendilerini ikinci vatanları olarak gördükleri Türkiye’de verilen destek sebebiyle Türk yönetici ve halkına müteşekkir olduklarını belirtti. Muhammed Al Kobati, ayrıca Türkiye’de bulunan Yemen Büyükelçiliğinin de öğrencilere önemli desteğinin olduğunu belirtti.

Al Kobati Türkiye’de bulunan Yemenli öğrenci sayısının bin 700’ü geçtiğini belirterek, “Bu öğrenci arkadaşlarımız Türkiye’nin farklı üniversitelerinde eğitim görüyor. Türkiye’de eğitim gören Yemenli öğrenciler olarak ülkemizdeki savaşın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Savaşın sona ermesinden sonra mezun olur olmaz ülkemize giderek onu yeniden inşa etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Dernek olarak birçok projeye imza attıklarını ifade eden Al Kobati, “Bunların en önemlilerinden biri Vatanı Kalkındırma Konferansı’na 300’dan fazla öğrenci katıldı. Burada ülkemiz için yapabileceğimiz çalışmaları değerlendirdik” dedi.

Al Kobati, çalışmalarının öğrenciler arasında iletişim ve koordinasyon sağlamak olduğunu belirterek, öğrencilerin sorunlarını çözme konusunda önemli bir işlev gördüklerini aktardı.

Katılımcılardan Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Shaker Muafa’da Türkiye’de eğitim görmesine vesile olan başta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Selçuk Üniversitesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara ve Türk halkına teşekkür ettiklerini ifade etti.

 

Kaynak: Hefzullah Alomairi (İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi)

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!