Türklerin güçlü silahı Ahal Boyu Atları

Ocak 5, 2019 0 Yorum Analizler , Türkistan 573 Görüntülenme
Türklerin güçlü silahı Ahal Boyu Atları

Arkeologlar günümüz Türkmenistan sınırları içerisinde yaklaşık beş bin yıl önce kadim Türk boylarının atı evcilleştirdiklerini ileri sürüyorlar.

Atlar, insana en yakın dost olarak sürüler halinde bozkırlarda koştururken ilk kez Türkler tarafından ehlileştirildiler. Bu atların soyundan gelen günümüz Ahal atları için Köpet Dağın kenarındaki düz arazinin şartları oldukça elverişlidir.

Türkmenler bu paha biçilmez atı kültürün bir simgesi haline getirmiştir. Türkmenistan atlar için bakanlık kurulan ve at bayramının kutlandığı tek ülkedir.

Ahal Teke atı ismini Türkmenistan’ın Ahal bölgesinde yaşayan Teke Türkmenlerinden almıştır. Manas ve Dede Korkut destanlarında da Ahal teke atının adı geçmektedir.

At Bakanlığı kuruldu

Türkmenistan’da atlar el üstünde tutulmaktadır. Irk özelliğini koruyan ve saf kan Türkmen atıdır Ahal teke. At Bakanlığı, atların üretilmesinden bakımına kadar her görevi yerine getirmektedir. Ahal teke atları günde 150-200 km uzaklığa hiç yorulmadan koşabilirler. Narin vücut yapısı onları daha güçlü daha dayanıklı kılar.

Türkistan göçlerinde atın önemi

Dünyada çölü ve buzulları geçebilen tek at türü Ahal Tekedir. Türk boylarının Uluğ Türkistan’dan Sibirya, Anadolu ve Avrupa’ya gitmesinden en önemli vasıtadır. Ahal Teke atının Türkmenistan Devletinin resmi armasında da resmi bulunmaktadır. Bu güzel hayvanlar ile ilgili Türkmen obalarında birçok destan bulunmaktadır. Bunlardan biri Ahal teke atlarının hızı ile ilgilidir. Bu destanlardan en çok bilineni ise kadim zamanlarda bu atların atalarından birinin yarışta şahini bile geçtiği hikayesidir.

Çoğu Ahal Teke atının derisi siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görülmekte. Dik kulakları ve uzun boyunlarıyla diğer atlardan farklıdır. Bu atlar son derece akıllı olduklarından verilen eğitimi kolaylıkla kapmaktadırlar.

Selçuklular bu atlarla tarih sahnesine çıkarak Anadolu’ya gelmişlerdir.

TİKA’nın Ahal Teke Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TIKA), Ahal Teke atlarının saf kanının korunmasında destek veriyor. TİKA tarafından saf kan Ahal Teke ırkının korunması, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmasında gerekli sertifikasyonu sağlayabilmesi için Türkmen yetkililere danışmanlık eğitimi verilmesi öngörülüyor.

TİKA bu proje ile Türkleri Anadolu’ya taşıyan atlara vefa borcunu ödemiş oluyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!